După adoptarea bugetului, partidele din coaliție fac ședințe pentru noi strategii

22 March 2026, 19:31

După ce au trecut hopul bugetului, partidele din coaliție fac ședințe pentru a vedea cum și dacă merg mai departe împreună. PSD declanșează o consultare internă pentru a decide dacă mai stă la guvernare, iar PNL și USR își reconfigurează strategiile.

Social democrații se reunesc într-o ședință pentru pune la punct detaliile consultării interne în urma căreia vor decide dacă și în ce condiții mai rămân la guvernare.

La rândul lor, liberalii și cei de la USR vor discuta despre poziționarea în interiorul coaliției, mai ales că adoptarea legii bugetului a pus la grea încercare guvernarea.

Cei de la UDMR sunt convinși că altă formulă de guvernare nu poate există în acest moment.

Bugetul de stat pentru 2026 și cel al asigurărilor sociale au fost adoptate. Bolojan: Trebuie să întărim România

Proiectele privind bugetul de stat şi bugetul asigurărilor sociale de stat pe anul 2026 au fost adoptate vineri de plenul reunit al Parlamentului. Prim-ministrul Ilie Bolojan a afirmat că acest buget prevede o nouă abordare, corectă faţă de cetăţeni și că reprezintă centura de siguranță în fața unor derapaje nedorite.

Profesorul Marian Preda, rectorul Universității București e convins că, de voie, de nevoie, coaliția va rezista, fie și pentru că toate partidele au acest interes.

După adoptarea bugetului, partidele de la putere trebuie să își armonizeze pozițiile pe un alt subiect extrem de sensibil: guvernul trebuie să ia măsuri de atenuare a creșterii prețului carburanților. Deja premierul a anunțat că nu va accepta soluții populiste care să creeze noi costuri și dezechilibre.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite