Iranul ar fi început să mineze Strâmtoarea Ormuz

11 March 2026, 20:00 (actualizat 11 March 2026, 20:03)

Situaţia se complică în Strâmtoarea Ormuz. Armata americană a distrus 16 nave iraniene utilizate în acţiuni de minare. Iar trei nave comerciale care se aflau în zonă au fost avariate după ce au fost lovite de proiectile necunoscute. Teheranul ar fi început să mineze canalul navigabil, iar Gardienii Revoluţiei au anunţat că nici măcar un litru de petrol nu va trece prin Ormuz.

Iranul dispune de până la 6 mii de mine navale. În aceste condiţii orice plan care vizează escortarea petrolierelor comerciale – aşa cum anunţaseră oficiali americani – ar provoca un dezastru. Deocamdată, administraţia americană nu a trecut la aplicarea acestui plan.

Karoline Leavitt, purtător de cuvânt la Casa Albă: Marina SUA nu a escortat niciun petrolier sau nava până în acest moment, deși, desigur, aceasta este o opțiune pe care președintele a declarat că o va utiliza fără ezitare dacă și când va fi necesar, la momentul oportun. Președintele și echipa sa din domeniul energetic urmăresc îndeaproape piețele, discută cu liderii din industrie, iar armata Statelor Unite analizează opțiuni suplimentare în urma directivei președintelui de a menține Strâmtoarea Ormuz deschisă.

Sunt nenumărate nave în apropiere de Ormuz, blocate după ce iranienii au anunţat că nu mai permit trecerea niciunui cargo străin şi au început să mineze strâmtoarea.

Iranienii ar fi lovit deja câteva nave în Ormuz. Una dintre ele este thailandeza. 3 marinari sunt daţi dispăruţi. Alţi 20 au fost salvaţi un vapor din apropiere.

Blocarea strâmtorii, controlate de facto de Teheran şi prin care tranzitează o cincime din hidrocarburile planetei a provocat haos.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite