Marea majoritate a jucătorilor blocaţi în Dubai au putut pleca, a anunţat ATP
“Marea majoritate” a tenismenilor din circuitul ATP care fuseseră blocaţi în Dubai de sâmbătă din cauza izbucnirii războiului din Orientul Mijlociu au putut părăsi emiratul, a anunţat ATP miercuri, relatează agenţia France-Presse.
“Siguranţa şi bunăstarea jucătorilor noştri, a echipelor de suport şi a membrilor personalului rămân prioritatea noastră principală şi rămânem în contact strâns cu cei afectaţi (de situaţie)”, a adăugat ATP într-un comunicat.
Izbucnirea războiului în Orientul Mijlociu, sâmbătă, a coincis cu finala turneului ATP 500 de la Dubai. Închiderea parţială a spaţiului aerian al Emiratelor Arabe Unite a blocat unii jucători acolo.
Potrivit presei ruseşti, Daniil Medvedev, câştigătorul turneului de simplu, şi compatrioţii săi Andrei Rublev şi Karen Hacianov au putut părăsi Dubaiul prin Oman marţi, îndreptându-se spre Istanbul şi apoi spre Statele Unite.
Toţi cei trei jucători sunt capi de serie la turneul Indian Wells Masters 1000, care începe miercuri. Calificaţi direct în turul al doilea, ei nu sunt programaţi să joace decât vineri şi sâmbătă.
Într-o actualizare de pe blogul său de miercuri dimineaţă, finlandezul Harri Heliovaara, câştigător al probei de dublu în cadrul turneului din Emirate alături de britanicul Henry Patten şi de asemenea blocat în Dubai, a anunţat că s-a îmbarcat într-un zbor de noapte spre Milano marţi seară.
“Am reuşit să prindem zborul spre Milano şi, în timp ce scriu aceste rânduri, ne aflăm în spaţiul aerian italian”, a scris el.
În ceea ce priveşte anularea celor două turnee din circuitul ATP Challenger (al doilea nivel profesionist) care urmau să aibă loc până pe 15 martie la Fujairah, în nord-estul Emiratelor Arabe Unite, ATP indică în acelaşi comunicat de presă că este “în strânsă legătură cu organizatorii turneului pentru a sprijini jucătorii prezenţi la faţa locului”.
“Cazarea şi nevoile esenţiale rămân asigurate de turneu, iar un zbor charter a fost aranjat şi finanţat 100% pentru ATP pentru a participa la plecările lor din regiune, fără costuri pentru jucători”, se arată în comunicat.

