Franța, măsuri decisive în domeniul nuclear. Opt țări europene ”au acceptat” să participe la ”descurajarea avansată” propusă de Paris

3 March 2026, 13:26 (actualizat 3 March 2026, 13:29)

Franţa va spori numărul focoaselor nucleare, a anunţat preşedintele Emmanuel Macron. Într-o perioadă în care certitudinile se clatină, în care adversarii devin tot mai îndrăzneți și alianțele sunt puse la încercare, descurajarea este și trebuie să rămână un element intangibil al Franței, a subliniat liderul de la Elysee. Opt țări europene ‘au acceptat’ să participe la ”descurajarea avansată” propusă de Paris.

Emmanuel Macron – președintele Franței: Lumea este tot mai dură, iar ultimele ore au demonstrat încă o dată acest lucru. Prin urmare, cu mare îngrijorare, vin astăzi și anunț națiunii o evoluție pe măsura provocărilor noastre naționale și europene. Trebuie să ne consolidăm capacitatea de descurajare nucleară în fața combinației de amenințări și trebuie să reflectăm asupra strategiei noastre de descurajare în profunzimea continentului european. Dacă am folosi arsenalul nostru, niciun stat, oricât de puternic ar fi, nu ar putea scăpa. Niciunul, oricât de vast ar fi, nu și-ar reveni după aceea.

Franța merge chiar mai departe de stabilirea unei simple strategii. Trece la acțiune.

Emmanuel Macron – președintele Franței: Am ordonat creșterea numărului de ogive nucleare din arsenalul nostru, pentru a pune capăt oricărei speculații. Nu vom mai comunica cifrele arsenalului nostru nuclear, spre deosebire de trecut.

Macron: Franța ridică miza nucleară, într-un moment „plin de convulsii geopolitice”

Emmanuel Macron a anunțat că Franța va crește, pentru prima dată după decenii, numărul focoaselor nucleare, într-un moment pe care îl descrie drept „plin de convulsii geopolitice”. Mesajul a fost transmis de la baza de submarine din Bretania, centrul forței strategice franceze, și marchează o schimbare de ton: Parisul trece de la menținerea status quo-ului la consolidare activă.

Germania a dat un prim răspuns favorabil ofertei Franței. Iar Danemarca este direct interesată.

Mette Frederiksen – premierul Danemarcei: Președintele Franței, Macron, a invitat Danemarca și o serie de alte țări europene, printre care și Suedia, să intensifice cooperarea strategică în acest domeniu. O cooperare mai strânsă va contribui la consolidarea capacității europene de descurajare. Din păcate, acest lucru este necesar deoarece amenințarea militară din partea Rusiei, în continuă evaluare, va crește în următorii ani.

Iar premierul Poloniei, Donald Tusk, a anunțat pe rețelele de socializare că Varșovia este deja în discuții cu Parisul și cu un grup de aliați europeni apropiați privind un program avansat de descurajare nucleară.

„Ne înarmăm împreună cu prietenii noștri, astfel încât dușmanii să nu îndrăznească să ne atace”, a motivat Tusk.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite