360 de români au ajuns în această dimineață cu două avioane din Egipt. Oamenii au fost nevoiți să-și plătească biletul de întors și sunt nemulțumiți față de modul în care situația lor a fost gestionată de autoritățile române 

3 martie 2026, 07:47 (actualizat 3 martie 2026, 15:13)

Primii români evacuați din Israel au ajuns, în această dimineață, în România. Este vorba despre 360 de cetățeni care au ajuns în București cu două zboruri speciale TAROM. Coșmarul lor a luat sfârșit după mai multe zile de confuzie și după ce cursele inițiale au fost anulate ca urmare a conflictului militar. Autoritățile române caută soluții pentru a-i aduce acasă și pe ceilalți conaționali blocați în zona de conflict.

Pentru acești turiști români, așteptarea a luat sfârșit. Mulți dintre ei trebuiau să ajungă acasă duminică seara, iar unii luni dimineața. Au fost preluați din Ierusalim și aduși în Cairo prin punctul de trecere a graniței Rafah. Dar, din cauza situației tensionate, preluarea lor cu cele două zboruri speciale a fost posibilă abia aseară.

O parte dintre călători au fost nemulțumiți că, pentru a se putea întoarce în țară, au trebuit să acopere cheltuielile.

În Israel sunt peste 600 de români afectați de închiderea spațiilor aeriene. Jumătate dintre ei au reușit să ajungă acasă cu ajutorul misiunilor diplomatice române. Alți 14 mii de conaționali, rezidenți și turiști, se află în Emiratele Arabe Unite.

Oana Toiu, ministru de Externe: Există o prioritate acordată cazurilor medicale. Colegii din echipa consulară atât din Israel cât și din Emiratele Arabe Unite și celelalte cazuri au făcut pe parcursul acestor două zile și vor continua să facă și cu cei care nu li s-a răspuns de prima dată această inventariere a cazurilor medicale, a grupurilor de copii care au venit în unele cazuri fără să fie însoțite de părinți,  cu alții însoțitori adulți și urmează ca discuția cu aceștia să aibă loc pe parcursul acestor zile. Este foarte important în acest moment din nou să reluăm îndemnul de prudență. Este foarte important inclusiv acolo unde se reiau zborurile treptat ca cetățenii să nu meargă spre aeroporturi dacă nu au confirmarea finală a liniilor aeriene.  În cazul cetățenilor din Emiratele Arabe Unite, unde știu că cerința este semnificativă la nivelul numerelor cetățenilor prezenți acolo, avem 14.000 de cetățeni atât rezidenti cât și turiști pe teritoriul Emiratelor Arabe Unite, s-au redeschis o parte din zboruri preponderent pentru liniile aeriene ale Emiratelor Arabe Unite. Bună parte dintre ele sunt zboruri deschise în baza biletelor anterioare, deci nu au avut o bună parte locuri deschise. Urmează în zilele următoare, atâta timp cât situația de securitate o permite, sperăm cât mai curând posibil, să putem să începem să avem opțiuni cel mai probabil dinspre Muscat.

Alte două curse aeriene de repatriere a altor sute de români ar fi trebuit să ajungă din Dubai. Au fost însă anulate momentan, după ce aeroportul a fost lovit de o dronă iraniană.

Daniel Dude, reporter TVR, ne oferă mai multe informații de la aeroportul Henri Coandă: Prima aeronavă a sosit aici pe aeroportul Otopeni la ora 1.40 de minute, iar cea de-a doua aeronavă a aterizat la ora 4.30 de minute. Toți oamenii au ajuns în siguranță și au fost fericiți și eliberați că au ajuns, în sfârșit, acasă. Însă au avut foarte multe nemulțumiri vis-a-vis de modul în care situația lor a fost gestionată de autoritățile române. 

În primul rând, toți au spus la unison că atâta timp cât s-au aflat pe teritoriul Israelului, nici ambasada, nici consulatul și nimeni din autoritățile române nu au luat legătura cu ei și că au fost nevoiți să se descurce pe cont propriu. Apoi, toți sunt nemulțumiți de faptul că au trebuit să plătească din nou biletul de întoarcere către țară, destul de scump, asta în condițiile în care oricum aveau biletele de întoarcere plătite prin agenție și ar fi trebuit să revină la sfârșitul pelerinajului, tot cu cursele Tarom, sâmbătă sau duminică.

Însă, oamenii sunt, cum vă spuneam, sunt mulțumiți că au ajuns acasă  și încearcă acum să vadă cum pot să-și recupereze acești bani. O doamnă ne spunea că toată suma totală pe care au trebuit să o plătească în plus au fost undeva la 700 de euro pentru că au trebuit să plătească și autocarul care i-au dus la granița cu Egiptul, apoi au trebuit să plătească transportul de la Egipt până la aeroport, au trebuit să plătească și cazarea, și mâncarea, totul din banii lor. Și toate aceste lucruri au dus undeva la 700 de euro.

Ne spuneau oamenii că erau la începutul pelerinajului în Țara Sfântă, iar în momentul în care a venit prima alertă, atunci ghizii au primit acest mesaj de a-i lua pe toți și a-i duce în hoteluri și de acolo au așteptat noile indicații care au fost de a merge cu ei către granița cu Egiptul pentru a putea să-i scoată în siguranță din acea zonă. 

Marius Popa, prezentator Telejurnal Matinal: Daniel, în această dimineață la aeroport a fost și ministrul de externe Oana Țoiu. Ce explicații a avut și ce are în perspectivă ministerul pentru românii încă aflați în Orientul Mijlocii?  

Daniel Dude, reporter TVR: Într-adevăr, doamna ministru a venit în această dimineață aici. Din păcate a venit un pic cam târziu pentru că a venit când cea de-a doua cursă a aterizat iar oamenii deja plecase. Se dorea să stea de vorbă cu ei și să afle cum a decurs tot acest proces de repatriere a lor. Însă am întrebat-o pe doamna ministru ce s-a întâmplat și de ce oamenii nu au fost băgați în seamă exact așa cum se exprimau ei de către ambasada din Israel. Iar doamna ministru ne-a explicat că tot timpul autoritățile române au fost în contact cu agențiile de turism. Nu aveau cum să aibă efectiv contact cu toți pelerinii pentru că vorbim de sute de oameni care sunt în această zonă de conflict, însă au fost în contact permanent cu agențiile de turism iar principala responsabilitate era agențiilor de turism să aibă grijă de aceștii oameni. Iar ceea ce a făcut ambasada și ceea ce a făcut ministerul de la București a fost să faciliteze aceste două curse speciale ca ei să vină în țară.

În ceea ce privește prețul de întoarcere în țară, spunea doamna ministru că nicio operațiune de aducere în țară, de repatriere, nu poate să fie gratuită. Iar ceea ce a cerut ministerul companiei naționale Tarom și ministerulul Transporturilor a fost să facă în așa fel încât oamenii să plătească doar costurile operaționale ale acestor două curse. Iar apoi oamenii să încerce să negocieze cu aceste agenții de turism cu care au plecat acolo să-și recupereze partea de bani pe care au plătit-o pentru biletul de întoarcere.  

În ceea ce privește pe ceilalți români care sunt în continuare prinsi în aceste zone de conflict, Oana Țoiu spunea că în continuare încearcă să se găsească soluții pentru ca toți acei oameni care sunt deja în bazele ministerului să poată fi aduși în țară, au în acest moment o problemă cu patru cazuri medicale care sunt deja în atenția autorităților din Ierusalim și se încearcă ca aceștia să fie aduși cât mai urgent în țară. Îmi spunea doamna ministru că în continuare este activat acest mecanism de cooperare și acest mecanism de ajutorare  la nivelul Uniunii Europene și că pentru toți acești oameni se vor încerca soluții de aducere acasă, dar totul se face cu prudență și în momentul în care acest lucru se va putea.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite