Omagii eroilor Ucrainei, la memorialul din centrul Kievului. “Nu cedăm nimic!” Echipa TVR este în Ucraina, la 4 ani de la invazie
Sute de persoane s-au recules, marți dimineață, la memorialul din Piața Maidan din centrul Kievului dedicat eroilor căzuți în războiul declanșat de Federația Rusă pe 24 februarie 2022. Despre rezistența eroică a ucrainenilor în fața cotropitorilor ruși, dar și despre viața de zi cu zi a oamenilor, printre alarme, bombardamente, în frig și teamă, a transmis în direct din Kiev, Alexandru Costache, trimisul special al TVR în Ucraina. Atenție, sunt informații cu impact emoțional!
Alexandru Costache, jurnalist TVR: “Suntem în piața Maidan din Kiev. Aici, lângă noi, este o mare de fotografii ale eroilor căzuți în război, o puzderie de drapele ale Ucrainei, ale brigăzilor de luptă, ale forțelor armate ale Ucrainei. Sunt momente foarte intense și emoționante dacă stai aici și doar privești oamenii, pentru că vin atât militari cât și simpli civili, aduc flori, aprind o lumânare și se reculeg în fața fotografiilor eroilor căzuți în luptă. Sunt momente foarte emoționante. Am discutat mai devreme cu Anastasia, o tânără care la rândul ei este militar și a pierdut doi camarazi în luptă și spunea că de fiecare dată când ajunge în Kiev vine aici și depune flori în memoria camarazilor ei. Am discutat și cu o mamă care plângea, și-a pierdut fiul în luptă lângă Mariupol în urmă cu 4 ani. Nu e din Kiev, spunea de asemenea că de câte ori ajunge aici și în fiecare zi, în această zi de 24 februarie, vine aici în Piața Maidan și depune flori și aprinde o candelă.”
În Piața Maidan a fost și o ceremonie care marchează patru ani de război și la care au participat președintele Volodimir Zelenski și invitații lui europeni, șefa Comisiei Europene Ursula von der Leyen și președintele Consiliului European, Antonio Costa.
Apoi, președințele Zelenski a avut o trilaterală cu oficialii europeni, urmează o reuniune online a Coaliției de Voință și, cel mai probabil, președintelor Zelenski va încheia ziua ținând o conferință de presă care marchează cei patru ani de război.
Între timp, oamenii vin să aducă flori și să aprindă o lumânare în memoria eroilor, iar Alexandru Costahce a vorbit cu câțiva dintre ei. Iată ce au declarat:
“Toți ne dorim foarte mult pacea și avem credința și vrem ca războiul să se termine cât mai repede.”
“Economic, rușii nu vor mai avea putere să ducă războiul mai departe. Bineînțeles că Donbasul nu poate fi cedat, fiindcă unde e garanția că de la Kramatorsk rușii nu vor veni spre Nipru? Deci nici într-un caz nu cedăm nimic.”
“Fratele meu este de trei ani pe frontul din Zaporojie și Donetsk. Sunt niște lucruri foarte dureroase. Eu înclin între a ceda teritoriile și a lupta în continuare. Dar știu că militarii noștri, băieții noștrui care apără Ucraina nu vor da înapoi. Vor lupta până la capăt.”
“Războiul se va termina la fel de neașteptat cum a început. Poate că ar trebui organizat un referendum și toți oamenii ar trebui să decidă în mod colectiv.”
“Nici într-un caz, niciun centimetru din teritoriul ucrainean nu ar trebui cedat. Am văzut ce s-a întâmplat în Crimea când toți au tăcut, iar apetitul invadatorilor a crescut.”

