Ministra Mediului, Diana Buzoianu: În doar o lună, Garda Forestieră a identificat 3.560 metri cubi de lemn tăiat nelegal și a stabilit prejudicii de 2 milioane de lei. Continuăm curățenia

George Gârbacea și Diana Buzoianu/Foto: Diana Buzoianu, Facebook
24 februarie 2026, 10:55

Diana Buzoianu, ministra USR a Mediului, afirmă că, după numirea lui George Gârbacea în fruntea Gărzii Forestiere, au fost identificați 3.560 metri cubi de lemn tăiat fără drept, ceea ce reprezintă 32% din tot lemnul identificat ca fiind tăiat nelegal în anul 2025.

Cât privește prejudiciile calculate, acestea reprezintă 28% din tot prejudiciul calculat pe 2025.

Ce înseamnă să lupți real împotriva mafiei lemnului? La final de noiembrie îl numeam pe domnul George Gârbacea în funcția de inspector general al Gărzii Forestiere. La nici câteva ore distanță trompetele criticau numirea. Că e prea userist, era acuza. Am primit astăzi analiza controalelor de la Garda Forestieră. Ia să vedem de ce erau unii supărați: În prima lună de mandat (luna decembrie) a domnului Gârbacea au fost identificați 3,560 mc de lemn tăiat fără drept. Adică 32% din tot lemnul identificat ca fiind tăiat nelegal din anul 2025. Într-o singură lună. Ba mai mult, într-o singură lună au fost stabilite oficial prejudicii, din tăierile cu încălcarea legii, în valoare de 2 milioane de lei. Adică aprox. 28% din prejudiciul identificat în tot anul 2025” – a scris Diana Buzoianu, într-o postare pe Facebook.

Ministra Mediului dă asigurări că va continua „curățenia”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite