Diana Buzoianu, ministra USR a Mediului, afirmă că, după numirea lui George Gârbacea în fruntea Gărzii Forestiere, au fost identificați 3.560 metri cubi de lemn tăiat fără drept, ceea ce reprezintă 32% din tot lemnul identificat ca fiind tăiat nelegal în anul 2025.