Ești furios, desenează! Festivalul Furiei: mii de elevi își exprimă emoțiile prin artă

21 February 2026, 21:08 (actualizat 21 February 2026, 23:20)

Furia este o emoție care poate fi stăpânită prin artă sau prin exprimare liberă, la fel ca în cazul altor emoții. Asta au învățat mii de elevi din Brașov, din școli, licee sau case de tip familial. Rezultatul este Festivalul Furiei, în care peste 1.000 de elevi de toate vârstele expun desene, picturi sau poezii, într-o expoziție care atrage zilnic sute de vizitatori.

Festivalul Furiei este deschis pentru toți cei care trec prin centrul Brașovului. O galerie plină cu peste 1.000 de lucrări nu se întâlnește în nicio altă sală de expoziții.

Ana Maria, participantă la festival, spune că evenimentul i-a oferit libertatea de a se exprima:

„M-am regăsit în Festivalul Furiei. Ne face să ne simțim înțeleși, ni se oferă o poartă de exprimare liberă, fără să fim judecați, fără să ni se impună reguli. Astfel, putem să fim noi înșine și să ne descoperim într-un context care ne oferă libertate personală și expresivitate.”

Mesajul este simplu: ești furios, desenează sau scrie o poezie.

Festivalul Furiei este la cea de-a doua ediție. La prima vedere pare o expoziție atipică, dar este, de fapt, un model de educație nonformală al Fundației VIBES. Organizatorii îl numesc un festival al tuturor emoțiilor, axat pe exprimarea pozitivă și creativă a emoțiilor intense, în special a furiei.

Radu, unul dintre elevii participanți, explică mesajul lucrării sale:

„ Am vrut să transmit un mesaj celor care se simt într-un loc rău, să își dea seama că îi ajută oamenii din jur și că trebuie să creadă în ei înșiși, iar apoi să își găsească echilibrul și spiritualitatea.”

Curatorul festivalului, Tudor Mureșanu, spune că accentul nu a fost pus pe talent, ci pe exprimare: „Nu este o selecție, sunt toate lucrările pe care le-am primit. Am încurajat intenția elevilor de a produce artă, nu talentul. Prin urmare, am dorit să dăm valoare oricui dorește să participe. Fiecare și-a reglat propriile emoții în cele mai creative feluri posibile, în cele mai diferite stiluri.”

În expoziție sunt desene, picturi, poezii și sentimente exprimate liber de o parte dintre cei peste 3.700 de elevi din județul Brașov care au intrat în contact cu mesajul festivalului, printr-o expoziție itinerantă în școli, licee și case de tip familial.

Mulți dintre copii nu și-au imaginat că vor putea apărea vreodată într-o expoziție.

Radu spune că experiența a fost una specială: „Mi s-a părut foarte interesant faptul că am avut posibilitatea să expun propria lucrare într-un spațiu liber.”

Ioana Iancu, director de comunicare al Festivalului Furiei, spune că reacțiile publicului sunt puternice:Avem foarte mulți oameni care trec, văd ce este aici, sunt atrași și sunt uimiți. Nu se așteaptă la impactul acestor lucrări.”

Printre mesajele pe tema furiei există și unele dedicate părinților.

Festivalul Furiei și al celorlalte emoții este susținut de autoritățile locale, profesori și părinți, care sunt emoționați să vadă lucrările copiilor expuse fără restricții într-una dintre cele mai cunoscute galerii de artă din Brașov.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite