Cum au devenit iazurile piscicole paravan pentru ilegalități. Transformate în balastiere, cu milioane de metri cubi de materiale extrase

20 February 2026, 19:26 (actualizat 20 February 2026, 19:28)

Balastiere ilegale sub paravanul unor iazuri piscicole. Asta au descoperit reprezentanţii Ministerului Mediului la un amplu control legat de avizele pentru iazuri piscicole din ultimii 10 ani. Practic, în loc să construiască iazuri cu peşti, cei care primeau avizele scoteau ilegal nisip şi pietriş, materie primă pentru construcţii. Legea urmează să fie modificată pentru a nu mai permite prelungirea autorizaţiilor de amenajări piscicole.

Ţeţchea, din județul Bihor, este unul dintre locurile de unde s-a extras pietriș și nisip, iar zona s-a transformat treptat în groapă de gunoi.

În tot județul s-au dat aprobări pentru 70 de iazuri, însă la primele controale autoritățile au descoperit multe nereguli.

Marius Orbai, consilier juridic, Garda de Mediu Bihor: Se exploatează pietrișul și nisipul existent, fără a fi control strict și a verifica dacă iazul e iaz sau exploatare balastieră. Se depozitează deșeuri în ele și ulterior se încearcă îngroparea. Am avut cazuri, s-au finalizat și cu confiscarea mijloacelor transport sau utilaje. E o problemă greu de găsit fără sprijinul populației, fără sesizări.

De cele mai multe ori, constructorii profită de avizul primit pentru înființarea de iazuri și sub paravan legal fac balastiere.

Cum exploatările sunt pe terenuri private, primăriile nu au pârghii să rezolve astfel de situații.

Florin Cazan, primar, comuna Ţeţchea, jud. Bihor: Întâmpinăm multe probleme, trecătorii, în trafic, în tranzit, aruncă gunoaie. Avem săptămânal acțiuni, încercăm să le adunăm. Am avut și acțiune cu Garda de Mediu, s-a confiscat o mașină. Din păcate, terenurile sunt proprietate persoană fizică, am discutat cu proprietarul să încerce să le aducă în faza să fie cultivat.

În ultimii 10 ani, s-au dat aprobări pentru amenajări piscicole pe bandă rulantă. În realitate, mai puțin de 10% dintre iazurile care au primit aviz au și fost construite. De cele mai multe ori avizele sunt obținute de firme de construcții aproape de terenurile unde au investiții, ca să extragă pietriș și nisip.

Diana Buzoianu, ministrul Mediului: În momentul în care 1.200 de iazuri sunt create pe hârtie dar în practică ajung să fie realizate doar 10% , asta înseamnă că de acolo au fost luate agregatele minerale, dar la final nu s-a ajuns să se realizeze efectiv și punerea în siguranță și măsurile de mediu. Fie rămân cratere cu apă, care pun în pericol, am avut cazuri oameni au murit, sunt un pericol pentru destabilizarea solului, pentru regimul hidro, inclusiv afectează pânza freatică.

Cifrele arată că, în ultimii 10 ani, s-au extras prin iazuri piscicole 230 de milioane de metri cubi de materiale, dar în realitate cantitatea a fost mult mai mare.

Ministrul Mediului propune modificarea legislației, astfel încât prelungirea autorizațiilor să nu mai poată ajunge și chiar depăși 10 ani, fără să fie construit un iaz propriu zis.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite