Mesajul RO-Alert de la 4 dimineața a împărțit românii în două: Unii s-au speriat, alții cred avertizarea necesară
Mesajul RO-Alert trimis la 4 dimineaţa, prin care autorităţile anunţau cod roşu de ninsori abundente în mai multe judeţe ale ţării, a împărţit românii în două tabere care se luptă aprig în opinii, mai ales pe internet. În timp ce unii s-au speriat de moarte, alţii consideră că avertizarea a fost necesară. Raed Arafat, şeful DSU, şi-a cerut scuze şi a explicat de ce avertizarea a fost trimisă tuturor şi nu doar celor aflaţi în pericol.
În Bucureşti şi împrejurimi mesajul Ro-Alert a răsunat în locuințe la ora 4 şi 19 minute. Oamenii erau avertizaţi în legătură cu un cod roşu de ninsori abundente în primele ore ale dimineţii şi erau sfătuiţi să evite deplasarea cu maşina personală. Nici până astăzi unora nu le-a trecut supărarea în legătură cu faptul că au fost treziţi din somn cu o astfel de avertizare.
O mare porcărie, o bătaie de joc la adresa cetăţenilor, pentru că nu au făcut nimic autorităţile, zăpada a fost peste tot, au făcut spectacol cu maşinile, pluguri, erau pe uscat. Normal că ne-am trezit şi am sărit cu toţii din pat, fiindcă au urlat telefoanele la fiecare.
Mi se pare că s-a exagerat foarte mult. Cred că nu era nevoie la 4 dimineaţa, ar fi trebuit la şase, s-a mai dat unul la şase.
Alţii consideră că autorităţile au procedat corect.
Noaptea, pe la 4. V-a deranjat? Nu, nu. Dacă aveau dreptate…
Comentarii, oameni supăraţi că a fost prea devreme dat mesajul.
A fost dat dimineaţă, nu a fost dat la 12, 01, 02 noaptea, a fost dimineaţă.
A fost o oră cam devreme, totuşi ar fi trebui mai târziu, pentru că nu a avut niciun efect ora 4.
Internetul a fost inundat de comentarii în legătură cu ora la care a fost dat mesajul RO-Alert, cele mai multe critice. Unii au explicat inclusiv setările care opresc notificările, lucru criticat de autorităţi. Nu au lipsit nici glumele.
Într-o postare pe Facebook, Raed Arafat, şeful Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă a venit cu clarificări şi a transmis scuze pentru disconfortul creat.
În explicaţiile oferite, şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, spune că în prezent sunetul Ro-Alert este unul standard şi nu poate fi modificat. Există demersuri pentru introducerea unui semnal sonor diferenţiat, mai puţin intruziv, care să poată fi folosit pe parcursul nopţii atunci când apar situaţii speciale, situaţii care necesită avertizarea populaţiei. Însă nu avertizarea întregii populaţii, ci doar a persoanelor care sunt realmente în pericol.
OVIDIU PÂNIŞOARĂ, profesor Facultatea de Psihologie, Universitatea din Bucureşti: Întrebarea este dacă chiar era foarte important şi în al doilea rând: am pregătit populaţia pentru aşa ceva? Populaţia ştie că astfel de mesaje pot să vină şi noaptea sau există copii mici, oameni în vârstă, oameni cu probleme cardiace care chiar s-au speriat pentru că nu au ştiut ce se întâmplă. Dacă nu învăţăm să educăm populaţia, pe de o parte, şi în acelaşi timp să şi selectăm, când e cazul, să trimitem astfel de mesaje, să nu devină o obişnuinţă, la un moment, să sune la 4 dimineaţa şi lumea să-l închidă.
În trecut autorităţile au discutat varianta de a integra sistemul Ro-Alert cu alte aplicaţii şi platforme, inclusiv radioul şi televiziunea.

