Arafat, explicații privind mesajul RO-Alert emis la ora 4:20 dimineața: Alertele sunt transmise pentru protejarea celor care sunt sau pot fi expuși riscurilor

19 February 2026, 10:34 (actualizat 19 February 2026, 10:41)

Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență a făcut clarificări în privința mesajului RO-Alert emis la ora 4:20 miercuri dimineața, în contextul codului roșu de ninsori abundente și viscol. Raed Arafat a declarat că ora la care a fost transmis mesajul ”era una limită, în care o parte dintre locuitori plecau sau se pregăteau să plece la muncă”, iar alertele sunt transmise pentru ”protejarea celor care sunt sau pot fi expuși riscurilor”.

Mesajul RO-Alert emis de ISU București-Ilfov în cursul nopții a stârnit numeroase comentarii negative pe rețelele sociale. Șeful DSU a făcut clarificări într-o postare pe Facebook.

”RO-ALERT se transmite atunci când este emis cod roșu de intemperii, în baza unei proceduri aprobate. Ora la care a fost transmis mesajul era una limită, în care o parte dintre locuitori plecau sau se pregăteau să plece la muncă. Este dificil să spui că nu vrei să deranjezi, fără a ține cont de persoanele care nu se află în locuințe, care circulă pe străzi sau urmează să plece la serviciu. Mesajele RO-ALERT se transmit pe baza informărilor primite de la ANM și sunt emise la nivelul dispeceratului, fără a fi necesare aprobări suplimentare. Codul roșu de ninsori și viscol presupune fenomene periculoase, precum copaci căzuți, cabluri electrice rupte, obiecte desprinse sau alte riscuri majore pentru populație”, a subliniat Arafat.

Șeful DSU a declarat că mesajele RO-Alert sunt transmise pentru protejarea celor care sunt sau pot fi expuși riscurilor.

”Înțelegem situația și ne cerem scuze pentru disconfortul creat unor persoane, însă solicităm înțelegere, deoarece alertele sunt transmise pentru protejarea celor care sunt sau pot fi expuși riscurilor. Nu există posibilitatea de a separa, într-o zonă aflată sub incidența codului roșu, persoanele aflate în siguranță în locuințe de cele care sunt sau urmează să fie expuse, fără a cunoaște situația reală”.

Capitala, aproape paralizată după codul roşu de ninsori: străzi și bulevarde înzăpezite, curse anulate, mașini avariate

Bucureștiul a fost aproape paralizat sub zăpada depusă în cele patru ore de cod roșu din această dimineață. Cei care au vrut să meargă la serviciu s-au luptat cu nămeții pe străzile dintre blocuri și pe cele secundare, dar s-a circulat greu și pe arterele principale. Iar pietonii nu au putut folosi trotuarele. Autoritățile, deși s-au pregătit pentru intervenții încă de aseară, au fost depășite de amploarea fenomenului. Până la ora 16, Capitala și județul Ilfov se află sub cod portocaliu de ninsori.

Raed Arafat a precizat că sunetul emis de RO-Alert este unul standard și nu poate fi modificat în prezent.

”Există însă demersuri pentru introducerea unui semnal sonor diferențiat, mai puțin intruziv, pentru situații care apar pe timpul nopții și nu necesită trezirea întregii populații, ci doar informarea persoanelor aflate în risc de expunere. Implementarea acestui lucru depinde de colaborarea cu principalii operatori de sisteme, respectiv Android și iOS. Vom ține populația informată cu privire la demersurile realizate”, a mai spus șeful DSU.

Raed Arafat le-a mulţumit tuturor colegilor care au intervenit, din structurile MAI şi din structurile celorlalte autorităţi centrale şi locale, precum şi cetăţenilor care au colaborat pe durata perioadei în care România s-a aflat sub incidenţa codurilor portocaliu şi roşu.

Miercuri dimineaţa, la ora 4:00, ISUBIF a emis un mesaj RO-ALERT pentru cod roşu de ninsori abundente în Bucureşti şi judeţul Ilfov.

“Avertizare meteo cod roşu de ninsori abundente, perioada de manifestare preconizată 18.02.2026, 4:20 – 8:20. Evitaţi deplasarea cu autoturismul în zonă! În caz de necesitate folosiţi rutele ocolitoare comunicate de autorităţi” – a fost mesajul transmis de autorităţi. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite