Diana Buzoianu: Ministerul Mediului îşi va respecta angajamentul de a reduce cu 10% din cheltuielile de personal

19 February 2026, 16:30

Ministerul Mediului îşi va respecta angajamentul de a reduce cu 10% cheltuielile de personal, a declarat, joi, Diana Buzoianu, în cadrul unei conferințe de presă. Pentru aceste reorganizări se vor face audituri, a precizat ministrul.

La Ministerul Mediului deja am avut reorganizări care au fost făcute anul trecut pe zona de ANMAP, unde au fost scăzute funcţiile de conducere, numărul de funcţii de conducere la Garda Forestieră, de asemenea, la Garda de Mediu, de asemenea. Acestea deja ajută şi vor ajuta ca anul acesta să fie îndeplinit un procent din cei 10% care trebuie să fie scăzuţi. Pentru restul de până la 10% vom face reorganizări“.

Se va face audit pe instituţiile-cheie, pentru a putea fi realizate reorganizările, a mai precizat Diana Buzoianu: Ministerul Mediului îşi va respecta angajamentul de a reduce cu 10% aceste cheltuieli. Avem, în momentul de faţă, analize care sunt în aşteptare de la toate celelalte instituţii din subordine pentru a vedea exact care este necesarul pentru anul acesta, suplimentar faţă de ceea ce s-a făcut la finalul anului trecut. Suntem în discuţii pentru a vedea cât am îndeplinit anul trecut prin reducerile care au fost deja făcute pentru posturile de conducere, cât acoperă scăderile de la anul acesta. Pasul următor pe care îl vom face va fi să facem audit pe instituţiile-cheie, ca să putem să facem reorganizările. Din auditul respectiv s-ar putea să reiasă să fie scăzute anumite sporuri sau s-ar putea să reiasă că este nevoie să fie făcute inclusiv concedieri.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite