Efectele ninsorilor abundente în Capitală: munți de zăpadă, gheață și bălți. Sute de copaci căzuți și mașini avariate în mai multe județe

19 februarie 2026, 10:02 (actualizat 19 februarie 2026, 23:34)

Nămeţii strânși în București în urma ninsorii abundente de ieri încep să se transforme în bălţi imense. Pe măsură ce temperaturile cresc, zăpada care încă acoperă străzile secundare şi trotuarele sau a fost adunată în grămezi langă stațiile de transport în comun ori pe marginea bulevardelor, pune la grea încercare pietonii. Și șoferii au de lucru cu zăpada depusă pe capotele și plafoanele maşinilor.

La 24 de ore după ce s-a oprit ninsoarea, trotuarele Capitalei sunt pline de zăpadă, zloată și gheață. În Sectorul 1, trecătorii sunt nevoiți să meargă tot pe carosabil.

Și în cartierul Crangasi pietonii se concentrează să-și păstreze echilibrul printre troienele reinghetate în timpul nopții. Cine sare peste un munte de zăpadă aterizează adesea într-o baltă adâncă. Și stațiile de transport în comun sunt necurățate.

Oamenii sunt suparăți pe edili, dar autoritățile locale nu sunt singurele responsabile de starea spațiilor publice. Proprietarii imobilelor, indiferent că sunt persoane fizice, firme sau asociații, au obligația de a curăța zăpada de pe trotuare. În caz contrar, poliția locală îi poate amenda cu până la 2.500 de lei. Desigur, carosabilul rămâne în sarcina operatorilor de salubritate, dar unii bucureșteni nu i-au mai așteptat.

Strat gros de zăpadă s-a depus și pe mașini. Iar polițiștii i-au tras pe dreapta pe șoferii care au pornit la drum cu autoturismele necurățate.

Potrivit legii, șoferii care circulă pe drumurile publice înzăpezite sau cu noroi gros pe roți pot fi amendați cu sume între 1.800 și 4.000 de lei.

Peste 900 de copaci şi 32 de stâlpi prăbuşiţi, 438 de autovehicule avariate

Condiţiile meteorologice nefavorabile au afectat, în ultimele două zile, 172 de localităţi din 23 judeţe şi Capitala, unde s-a intervenit pentru degajarea a peste 900 de copaci şi 32 de stâlpi de electricitate prăbuşiţi, potrivit datelor prezentate joi dimineaţa de Centrul de comandă al MAI.

De asemenea, au fost avariate 438 de autovehicule.

Pe parcursul nopţii de miercuri spre joi, toate structurile MAI au lucrat în sistem integrat, pe teren fiind desfăşuraţi peste 18.000 de oameni, cu peste 10.000 de autospeciale.

De asemenea, la nivel naţional, s-a intervenit pentru deblocarea a 399 de autovehicule, care nu au mai putut înainta. Reprezentanţii MAI au explicat că aceste autovehicule nu au fost blocate efectiv de troienele de zăpadă sau de viscol, ci nu erau echipate corespunzător.

Tot din cauza condiţiilor meteo, au fost ambulanţe care au rămas, în situaţii punctuale, înzăpezite. Este vorba de 15 ambulanţe, pe care echipajele MAI le-au deblocat, iar toţi pacienţii au ajuns în stare stabilă la spitale.

La această oră se circulă în condiţii normale pe toate autostrăzile din ţară. Este semnalată ceaţă care scade vizibilitatea în trafic sub 200 de metri, pe alocuri sub 50 de metri, pe autostrada A2 Bucureşti-Cernavodă, tronsonul kilometric 35 – 160. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite