Nicușor Dan, despre reuniunea Consiliului pentru Pace: Suntem interesați să menținem legătura privilegiată cu SUA. Vom spune care sunt lucrurile cu care România poate să contribuie

17 February 2026, 15:04

Este în interesul României să participăm în calitate de observator la această primă reuniune a Consiliului pentru Pace. Sunt primele explicații publice ale președintelui Nicusor Dan după ce a decis să meargă la ședință de lucru a “Board of Peace”. Președintele Dan a anunțat și agenda reuniunii programată joi, la Washington.

Nicușor Dan, președintele României: La această primă întâlnire se va discuta exclusiv de Gaza. Numai că chestiunile internaționale sunt toate într-o mai strânsă sau mai larga legătură. Noi suntem interesați de un context internațional de pace în toate regiunile globului. Suntem foarte interesați de a ne menține legătura privilegiată cu SUA care este un pilon important de securitate pentru România și participăm la această inițiativă care își propune să stabilizeze o zonă din Orientul Mijlociu, care este important în economia globală. Vom spune care sunt lucrurile cu care România poate să contribuie. Noi deja am avut o activitate umanitară interesantă, importantă: am adus copii cu diferite afecțiuni pe care i-am tratat în România.

România va participa, în calitate de observator, la prima reuniune a Consiliul pentru Pace, inițiat de Donald Trump, care va avea loc la Washington pe 19 februarie. Anunțul a fost făcut de președintele Nicusor Dan, după ce a analizat invitația trimisă țării noastre, luna trecuta, de președintele SUA.

Anterior, șeful statului a afirmat că decizia de participare la prima reuniune a Consiliului Păcii are la bază susţinerea procesului diplomatic consacrat prin rezoluţia adoptată în noiembrie de Consiliul de Securitate al ONU, iniţiată de Statele Unite.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite