Nicușor Dan, despre reuniunea Consiliului pentru Pace: Suntem interesați să menținem legătura privilegiată cu SUA. Vom spune care sunt lucrurile cu care România poate să contribuie
Este în interesul României să participăm în calitate de observator la această primă reuniune a Consiliului pentru Pace. Sunt primele explicații publice ale președintelui Nicusor Dan după ce a decis să meargă la ședință de lucru a “Board of Peace”. Președintele Dan a anunțat și agenda reuniunii programată joi, la Washington.
Nicușor Dan, președintele României: La această primă întâlnire se va discuta exclusiv de Gaza. Numai că chestiunile internaționale sunt toate într-o mai strânsă sau mai larga legătură. Noi suntem interesați de un context internațional de pace în toate regiunile globului. Suntem foarte interesați de a ne menține legătura privilegiată cu SUA care este un pilon important de securitate pentru România și participăm la această inițiativă care își propune să stabilizeze o zonă din Orientul Mijlociu, care este important în economia globală. Vom spune care sunt lucrurile cu care România poate să contribuie. Noi deja am avut o activitate umanitară interesantă, importantă: am adus copii cu diferite afecțiuni pe care i-am tratat în România.
România va participa, în calitate de observator, la prima reuniune a Consiliul pentru Pace, inițiat de Donald Trump, care va avea loc la Washington pe 19 februarie. Anunțul a fost făcut de președintele Nicusor Dan, după ce a analizat invitația trimisă țării noastre, luna trecuta, de președintele SUA.
Anterior, șeful statului a afirmat că decizia de participare la prima reuniune a Consiliului Păcii are la bază susţinerea procesului diplomatic consacrat prin rezoluţia adoptată în noiembrie de Consiliul de Securitate al ONU, iniţiată de Statele Unite.

