Nicușor Dan merge la Consiliul de Pace în SUA. România va avea calitate de observator. Adrian Zuckerman, fost ambasador american la București, despre avantajele și riscurile prezenței României

15 February 2026, 14:07 (actualizat 16 February 2026, 13:04)

România va participa, în calitate de observator, la prima reuniune a Consiliul pentru Pace, inițiat de Donald Trump, care va avea loc la Washington pe 19 februarie. Anunțul a fost făcut de președintele Nicusor Dan, după ce a analizat invitația trimisă țării noastre, luna trecuta, de președintele SUA.

O decizie similară a fost adoptata ieri de Italia, care va fi prezentă tot ca observator. Loara Ștefănescu a discutat cu Adrian Zuckerman, fost ambasador american la București, despre avantajele și riscurile prezentei României la acest Consiliu.

Președintele Nicușor Dan anunță că România va avea calitate de observator şi va merge la Washington pentru a reafirma sprijinul țării pentru eforturile internaţionale de pace şi participarea la procesul de reconstrucţie din Fâşia Gaza. Șeful statului afirmă că decizia de participare la prima reuniune a Consiliului păcii are la bază susţinerea procesului diplomatic consacrat prin rezoluţia adoptată în noiembrie de Consiliul de Securitate al ONU, iniţiată de Statele Unite.

România a luat această decizie după săptămâni de analiza și discuții între partea americană și cea română legate și de statutul de observator, așa cum anunța recent președintele în Belgia.

Unul dintre aspectele neclare viza compatibilitatea Cartei Consiliului cu angajamentele internaţionale asumate în carta ONU.

Am discutat cu excelența sa, Adrian Zuckerman, fost ambasador al Statelor Unite în România, despre avantajele și riscurile participării țării noastre la prima reuniune a Consiliului Păcii.

Țările care vor un loc permanent în Consiliul Păcii vor plăti im miliard de dolari. La semnarea Cartei Consiliuliului au participat, între altele Argentina, Azerbaidjan, Canada,Turcia, Qatar și Arabia Saudita. Această nouă structură internațională este o inițiativă a lui Donald Trump, care vizează reconstrucția  în Fâșia Gaza și monitorizarea păcii, dar și rezolvarea unor conflicte globale. Peste 24 de țări au aderat la Consiliu, de la lansarea acestuia la Davos. Între ele, Ungaria și Bulgaria. Franța, Germania, Spania și mai multe țări europene au anunțat că nu participă. Premierul Netanyahu a aderat la Consiliu cu ocazia recentei vizite la Washington.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite