Un cadru medical de la UPU Târgu Jiu, agresat de familia unui pacient. Acesta a suferit o entorsă. Două persoane au fost reţinute pentru ultraj

17 February 2026, 07:31 (actualizat 17 February 2026, 18:40)

Un medic a fost agresat de un aparţinător, luni, la Unitatea de Primiri Urgenţe (UPU) a Spitalului Judeţean Târgu Jiu, cercetările în acest caz fiind preluate de un procuror al Parchetului de pe lângă Judecătoria Târgu Jiu. Două persoane au fost reţinute pentru ultraj în urma agresiunii, au informat, marţi, reprezentanţii Parchetului de pe lângă Judecătoria Târgu Jiu. Apoi au primit control judiciar și vor purta brățară electronică.

Este vorba despre o doctoriţă care lucrează în cadrul UPU.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Spitalului Judeţean de Urgenţă (SJU) Târgu Jiu, Mihaela Ţicleanu, incidentul a avut loc în timpul acordării îngrijirilor medicale unei paciente, asupra căreia fuseseră iniţiate manevrele terapeutice necesare pentru stabilizarea stării sale de sănătate.

“În timpul procedurii, pacienta a devenit foarte agitată, iar aparţinătorii, aflaţi în zona de aşteptare, au pătruns neautorizat în spaţiul medical. Un membru al familiei a manifestat un comportament foarte agresiv faţă de medicul aflat în serviciu, medicul fiind bruscat, împins, i-a fost aruncată cafea pe haine. A intervenit agentul de pază din UPU, iar angajaţii din UPU au apelat rapid poliţia. În momentul când a ieşit din salonul Urgenţe minore, medicul agresat a alunecat şi a suferit un traumatism la membrul inferior, necesitând evaluare şi îngrijiri medicale. Conducerea spitalului condamnă ferm orice formă de violenţă împotriva personalului medical. Astfel de comportamente afectează grav actul medical şi pun în pericol siguranţa şi integritatea cadrelor sanitare şi a pacienţilor şi arată, din păcate, faptul că medicii îşi desfăşoară activitatea uneori în condiţii dificile”, a transmis, marţi, Mihaela Ţicleanu.

Incidentul a fost semnalat organelor de poliţie şi este cercetat, a mai spus ea.

“Conducerea unităţii a discutat cu personalul medical despre situaţie, precum şi despre măsurile pentru prevenirea pe viitor a unor asemenea situaţii. De asemenea, conducerea unităţii medicale a discutat şi cu reprezentanţii firmei de pază, care au transmis că în timpul incidentului au fost respectate procedurile de intervenţie. Conducerea unităţii condamnă orice formă de agresiune, cât şi orice formă de intimidare îndreptate împotriva cadrelor medicale aflate în exercitarea profesiei medicale”, a adăugat Mihaela Ţicleanu.

Poliţiştii au întocmit în acest caz dosar penal pentru ultraj şi tulburarea ordinii şi liniştii publice.

“La data de 16 februarie 2026, în jurul orei 21:10, poliţişti din cadrul Poliţiei Municipiului Târgu Jiu au fost sesizaţi în mod direct cu privire la producerea unui incident la secţia UPU a Spitalului de Urgenţă Târgu Jiu, în urma căruia a fost întocmit dosar penal, sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de ultraj şi tulburarea ordinii şi liniştii publice. Cercetările au fost preluate de către un procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Târgu Jiu”, au transmis reprezentanţii Inspectoratului de Poliţie Judeţean Gorj.

REACȚIA COLEGIULUI MEDICILOR

Nicio formă de agresiune la adresa personalului medical nu poate fi tolerată într-o societate care respectă profesia medicală şi înţelege rolul medicului, a transmis, marţi, preşedinta Colegiului Medicilor din România, Cătălina Poiană.

Colegiul Medicilor din România pledează pentru derularea unei campanii publice de prevenire a violenţelor împotriva medicilor şi face un apel către CNA pentru a-l sprijini.

”Violenţa asupra medicilor este inacceptabilă! Nicio formă de agresiune la adresa personalului medical nu poate fi tolerată într-o societate care respectă profesia medicală şi înţelege rolul medicului. Medicii corecţi şi profesionişti îşi exercită profesia cu responsabilitate, dedicare şi respect faţă de pacient, adesea în condiţii dificile şi în anumite situaţii sub presiune profesională majoră cauzată de factori multipli”, a transmis, pe Facebook, Cătălina Poiană.

Potrivit acesteia, siguranţa medicilor trebuie să fie garantată, iar orice act de violenţă trebuie sancţionat conform legii.

”În calitate de preşedinte al Colegiului Medicilor din România am următorul mesaj: protejarea medicilor nu este opţională, este esenţială pentru siguranţa actului medical şi pentru funcţionarea optimă a sistemului de sănătate. Ştiu şi înţeleg că în marea ei majoritate populaţia înţelege rolul medicului şi respectă poziţia medicului, ştiu însă că există şi aceste cazuri de violenţă asupra medicilor, iar ele pot fi diminuate şi stopate prin eforturi comune, ale noastre, ale corpului medical şi autorităţilor, dar şi al societăţii în ansamblu şi împreună să spunem STOP Violenţelor şi Agresiunii asupra Medicilor’‘, a subliniat preşedinta CMR.

Mesajul său vine după ce un medic de la UPU Târgu Jiu a fost agresat luni seară de o pacientă.

”Incidentul petrecut aseară la spitalul din Târgu Jiu este profund regretabil şi inacceptabil. Agresarea personalului medical nu poate fi justificată sub nicio formă şi trebuie luate toate măsurile necesare conform legii. (…) Protejarea integrităţii fizice a medicilor, precum şi respectarea demnităţii profesionale trebuie să reprezinte o prioritate pentru conducerea unităţilor medicale, dar şi pentru întreaga societate. Facem apel la autorităţi pentru aplicarea măsurilor de protecţie a personalului medical. Facem apel la populaţia care interacţionează cu sistemul medical – pacienţi şi aparţinători – pentru responsabilitate, dialog şi respect reciproc”, a transmis CMR, pe pagina sa de Facebook.

Colegiul Medicilor din România îşi oferă disponibilitatea pentru a acorda sprijin medicului implicat în incidentul de la Târgu Jiu, în timp ce îşi desfăşura activitatea.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite