Cresc agresiunile asupra medicilor din camerele de gardă ale spitalelor de Urgenţă şi asupra celor de la Ambulanță

Medicii din camerele de gardă ale spitalelor de Urgenţă şi cei de pe Ambulanțe sunt victime sigure ale pacienţilor recalcitranţi, care n-au răbdare să aștepte triajul şi vor investigaţii medicale imediat. Iar atunci când sunt puşi pe lista de aşteptare, fac scandal și amenință doctorii cu bătaia, ca să treacă în faţa urgențelor.Nu nu de puține ori au trecut la fapte. Numai în ultima săptămână, doi medici au fost bătuţi de pacienții lor.

Pedepse dure pentru agresorii medicilor. Faptele ar putea fi încadrate la ultraj, iar pedepsele ar putea ajunge la 12 ani de închisoare

Aveți grijă cum vă comportați atunci când ajungeți la spital. Și să nu vă iețiți din fire nici dacă profesorul i-a dat o notă mică fiului sau fiicei dumneavoastră. Orice agresiune fizică poate fi încadrată la ultraj, potrivit unui proiect de lege depus la Parlament. Și puteți petrece chiar și 12 ani după gratii. Inițiatorii susțin că, în sistemul sanitar de exemplu, 4 din 5 medici sunt agresați de pacienți.

Brașov: Asistentă bătută de un pacient care încerca să fugă din spital

Cel mai des astfel de incidente se produc la sfârșit de săptămână, când pacienți în stare de ebrietate și violenți ajung să aibă nevoie de ajutor medical. La Brașov, o asistentă a fost rănită de un bărbat care încerca să fugă din spital. Femeia s-a lovit la cap și este internată acum în secția de neurochirurgie.

O doctoriță și o infirmieră au fost agresate la Spitalul Judeţean Buzău. Patru romi au fost ridicați de mascați și duși la audieri

Scandal încheiat cu mascaţii la Spitalul Judeţean Buzău. Zeci de membri ai unui clan de romi au dat buzna în unitatea medicală ca să-şi însoţească o rudă. Pe motiv că aceasta nu ar primi atenţia cuvenită, romii au agresat personalul medical. Şi au devastat paturile în care erau pacienţi cu urgenţe majore. Paznicii, depăşiţi de situaţie, au chemat în ajutor poliţia şi jandarmii.

Ultima Oră

Cele mai citite