Criză energetică severă în Cuba. După raționalizarea combustibilului, autoritățile închid hoteluri și relochează turiștii

14 February 2026, 09:30 (actualizat 14 February 2026, 14:22)

Criza energetică din Cuba lovește în plin turismul, care este vital pentru insulă. După raționalizarea combustibilului, autoritățile închid hoteluri și relochează turiștii, pentru a economisi energie. Totul, după ce administrația Trump a preluat controlul asupra fluxurilor de petrol din Venezuela și amenință cu sancțiuni țările care livrează petrol Havanei.

Turiștii care se bucurau de soare pe plajele din Cuba sunt nevoiți să-și scurteze vacanța. Companii aeriene, majoritatea rusești și canadiene – practic statele care aduc cei mai mulți turiști – suspendă zborurile din cauza penuriei de combustibil.

După raționalizarea combustibilului, locuitorii din Havana au acum și mai puține opțiuni de transport. Rusia este în contact cu Havana și discută opțiuni de acordare a asistenței, inclusiv petrol sub formă de ajutor umanitar, anunță Kremlinul. Deși, orice sprijini acordat Cubei poate duce la deteriorarea relațiilor cu SUA., avertizează analiștii.

Între timp, două nave ale marinei mexicane au ajuns deja, încărcate cu alimente și articole de igienă. Rezervele de petrol ale Cubei, dependentă de sprijinul altor țări, sunt practic epuizate. Ultimul lot a sosit în 9 ianuarie din Mexic, care a înghețat exporturile după amenințările lui Donald Trump. Iar Venezuela a încetat livrările după capturarea președintelui Nicolas Maduro, în 3 ianuarie.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite