Recesiunea tehnică pe înțelesul tuturor
Dincolo de termenii de specialitate și de măsurile pe care guvernanții trebuie să le ia atunci când economia se contracta și avem de-a face cu recesiunea tehnică, efectele se propagă în toată societatea. Explică jurnalistul TVR Cătălin Deacu, la emisiunea Banii Azi.
Recesiunea tehnică, deși considerată un semnal mai mult statistic pentru economia unei țări, are efecte care se văd în traiul de zi cu zi.
În primul rând, atunci când suntem în recesiune tehnică sunt șanse mici să avem parte de creșteri de salarii și de pensii. Cu această problemă noi ne confruntăm deja. Pensiile NU au fost majorate la 1 ianuarie, iar Guvernul a decis să amâne creșterea salariului minim până la 1 iulie. Ceea ce înseamnă, per total, o reducere a veniturilor pe care le are o familie.
Se adaugă nesiguranță locului de muncă, în condițiile în care crește riscul concedierilor și al șomajului. Iar pentru cei care își caută un loc de muncă, scad șansele de angajare.
În consecință, puterea de cumpărare scade mai abrupt, mai ales dacă și inflația este mare, așa cum este acum la noi, aproape de 10%. Apar ajustări ale cheltuielilor, iar consumul se reduce. Nu este o veste bună pentru economie, deoarece, în România, consumul a ținut situația pe linia de plutire până acum. Apar datoriile, care cresc, în lipsa unor surse de venit suficiente. Și în același timp, cei care au de rambursat credite, se pot află în dificultate.
Dar scăderea consumului se vede direct și în încasările mai mici ale firmelor. Pentru a se proteja, acestea iau măsuri. Angajările sunt diminuate sau blocate. Apar tot mai multe disponibilizări colective, pentru a reduce costurile. Sunt și patroni care decid să amâne investițiile pe care le au în plan. Iar riscul de insolvență sau faliment crește.
Într-un final, toate aceste consecințe se întorc, la fel că un bumerang, în economie. Bugetul nu mai adună bani din taxe și impozite, că să poată plăti salarii și pensii recurge la împrumuturi, iar acestea se scumpesc. Pentru că odată cu recesiunea tehnică și instituțiile de finanțare sunt mai reticențe.
Deci există și riscul de creștere a dobânzilor. Și astfel, în lipsa unor măsuri de atenuare luate cu atenție de guvernanți, declinul se poate accentua. Și de aici până la criză economică nu mai e decât un pas.

