Economia scade pentru al treilea trimestru consecutiv. România, în recesiune tehnică
Și cum se spune că o veste proastă nu vine niciodată singură tot de la INS aflăm că PIB-ul României a scăzut cu 0,2 la sută în primul trimestru al anului, față de ultimul trimestru al anului trecut.
Datele arată că economia țării nu reușește să iasă din recesiune tehnică, din moment ce este al treilea trimestru la rând de scădere.
Pentru noi toți, înseamnă o putere de cumpărare tot mai mică, stagnarea veniturilor, un risc crescut de șomaj și acces mai dificil la credite.
Iar pentru oamenii de afaceri, investiții mai puține și presiune pentru a diminua cât mai mult costurile. Scenariul s-ar putea menține pe tot parcursul anului, spun specialiștii.

