Premieră pentru administrația locală din România: două comune din Satu Mare se unesc din cauza austerității

13 February 2026, 18:41 (actualizat 14 February 2026, 01:41)

Doi primari din județul Satu Mare au decis să comaseze cele două comune pe care le conduc, pe fondul măsurilor de austeritate și a dificultăților cu care se confruntă autoritățile locale. Edilii susțin că doar așa vor putea să mai susțină cheltuielile curente, precum iluminatul public, întreținerea drumurilor, dispensarele sau școlile.

După unificare, noua comună va purta numele de Beltiug și va avea aproximativ 6500 de locuitori. Până atunci, însă procesul de fuziune trebuie să treacă prin mai multe etape, inclusiv prin cea a referendumului validat de cetățeni.

Cele două comune din Satu Mare, Beltiug și Socond, au fiecare puțin peste 3000 de locuitori, oameni care au nevoie de școli funcționale, dispensare, iluminat public și drumuri asfaltate.

Situația financiară tot mai precară a celor două administrații locale, îi determină pe mulți locuitori să se gândească la faptul că unificarea localităților în care trăiesc, ar putea să le aducă mai multe beneficii.

Primarii comunelor Beltiug și Socond anunță că au pus deja la cale planul de comasare a celor două localități pe care le conduc, o premieră pentru România. Odată cu unificarea celor două localități, doar unul dintre cei doi edili va rămâne primar, iar celălalt va ocupa funcția de viceprimar, urmând să se stabilească ocuparea funcțiilor.

Cert este că numărul de consilieri locali va fi redus de la 26, cât au ambele comune, la 15. Și funcțiile de secretar general, consilier al primarului, economist sau contabil se vor înjumătății, rămânând un singur post. Potrivit planului autorităților locale, dispensarele nu vor fuziona, în schimb, noua comună ar urma să aibă o singura școală gimnazială, cu peste 1000 de elevi, dar și o școală profesională.

Cei doi edili susțin că din calculele pe care le-au făcut specialiștii, ar putea economisi, anual, un milion și jumătate de lei, bani care ar putea fi folosiți pentru investiții. Mai mult, noua localitate ar putea să atragă mult mai ușor fonduri europene pentru proiecte, având în vedere că aceasta va fi încadrată cu 6500 de locuitori.

Pentru a ajunge în acel pas, cele două administrații locale trebuie însă să treacă prin mai multe etape. Reforma administrativ teritoriala a fost promisă, de nenumărate ori de liderii partidelor politice, însă până acum aceasta nu a putut fi realizată de la centru.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite