EXCLUSIV Diana Buzoianu: ”La Certej nu există aviz de exploatare a aurului. Am trimis Corpul de control”
La Certej s-a dat un aviz de exploatare a aurului, din partea APM Hunedoara, deși licența de exploatare nu este obținută. Situația este clarificată de Diana Buzoianu, ministrul Mediului, care a fost invitată în emisiunea ”Prim Plan”, de duminică seara, la TVR Info.
”În primul rând nu s-a dat un aviz de mediu pentru exploatare!”, a ținut să clarifice din start ministra Buzoianu.
”S-a dat un aviz de mediu pentru PUZ, adică pentru zone unde urma să fie făcută exploatarea. Nu dă dreptul astăzi, acestei companii, să facă exploatare.
Va trebui să fie depus un dosar separat. Să fie analizată tehnologia cu care se face această exploatare.
Să fie analizat dacă se permite în condițiile legislației actuale pe mediu să se facă această exploatare.
E foarte important să se înțeleagă că această companie nu are dreptul să exploateze acolo. Nici nu și-a depus dosarul pentru a avea avizul de mediu pentru exploatare”, a declarat ministra Mediului la TVR Info, joi seara.

