Atac masiv cu rachete asupra Kievului. Încă 2.600 de clădiri au rămas fără încălzire
Aproximativ 2.600 de clădiri rezidenţiale suplimentare din Kiev au rămas fără încălzire din cauza loviturilor nocturne efectuate de forţele ruse asupra infrastructurii energetice din Ucraina, a anunţat joi primarul capitalei ucrainene, Vitali Kliciko, potrivit AFP şi Reuters.
”Ca urmare a atacurilor masive din cursul nopţii, încă aproximativ 2.600 de imobile sunt private de încălzire”, a declarat Kliciko. El a amintit că cel puţin 1.000 de blocuri rămăseseră deja fără încălzire după atacurile ruse din ultimele săptămâni asupra infrastructurii energetice ucrainene.
În oraşul Odesa, din sudul Ucrainei, circa 300.000 de oameni au rămas fără curent electric şi alimentare cu apă după un atac rus, a anunţat joi, pe Telegram, vicepremierul ucrainean Oleksii Kuleba.
Acesta a adăugat că aproape 200 de clădiri din oraş nu mai au încălzire, în timp ce în oraşul Dnipro 10.000 de consumatori au rămas fără încălzire în locuinţe.
Compania de energie electrică DTEK a precizat că Rusia a atacat o termocentrală ucraineană în cursul nopţii de miercuri spre joi, cauzând avarii semnificative.
”Este al 11-lea atac masiv asupra termocentralelor companiei noastre începând din octombrie 2025”, a scris DTEK pe Telegram, fără a oferi alte detalii.
“Un atac masiv asupra capitalei este în curs”, a confirmat, iniţial, primarul Vitali Kliciko, într-un mesaj pe reţelele sociale.
Potrivit declaraţiilor acestuia, au fost lovite atât clădiri rezidențiale, cât și clădiri nerezidențiale, de pe ambele maluri ale fluviului care traversează orașul.
Echipe medicale sunt mobilizate de urgenţă.
Se înregistrează pagube şi în oraşul Dnipro, din sud-estul țării, a transmis guvernatorul regional.
Alerta de raid aerian a rămas în vigoare mult după miezul nopții.

