Federaţia Patronatelor Antreprenorilor din Domeniul Medical: “Fidelizarea” medicilor nu se realizează prin constrângere administrativă

Medic. Sănătate / sursa: pixabay.com
11 February 2026, 20:12

Federaţia Patronatelor Antreprenorilor din Domeniul Medical (FEPAM) reacționează la afirmațiile premierului Ilie Bolojan și susţine că “fidelizarea” medicilor pentru ca aceştia să rămână în ţară şi să profeseze nu se realizează prin constrângere administrativă, ci prin asigurarea unui cadru în care îşi pot construi o carieră stabilă pe termen lung.

“Medicul devine cu adevărat valoros pentru sistem după ani de practică, stabilitate şi integrare profesională. Exact în acel moment apare frecvent decizia de plecare. Aceasta nu reflectă lipsa ataşamentului faţă de ţară, ci dificultatea de a profesa în condiţii funcţionale, predictibile şi sigure. O obligaţie administrativă de a rămâne pentru o perioadă determinată poate avea un efect statistic temporar, dar nu produce stabilitate pe termen lung. Sistemul de sănătate are nevoie de continuitate, de echipe medicale stabile şi de medici care aleg să îşi construiască aici cariera, nu de prezenţe formale limitate de o perioadă obligatorie”, arată într-un comunicat FEPAM.

Antreprenorii din domeniul medical mai spun că principalul obstacol este absenţa unor condiţii reale de practică profesională după finalizarea rezidenţiatului: “Fidelizarea medicilor nu poate fi obţinută prin constrângere administrativă, ci prin crearea unui mediu profesional atractiv. Medicii rămân acolo unde pot trata pacienţii în siguranţă, unde au acces la echipamente, unde există predictibilitate contractuală şi unde îşi pot construi o carieră pe termen lung”, afirmă aceeaşi sursă.

FEPAM consideră că sunt necesare mai multe măsuri structurale: programe de sprijin pentru deschiderea şi dotarea cabinetelor medicale pentru tineri medici; facilităţi de locuire şi integrare profesională în zonele deficitare; contracte stabile şi predictibile cu sistemul de asigurări de sănătate; stimularea parteneriatelor public-private în furnizarea serviciilor medicale, consolidarea protecţiei juridice a medicului în exercitarea actului medical.

Reprezentanţii Federaţiei Patronatelor Antreprenorilor din Domeniul Medical şi-au exprimat disponibilitatea de a colabora cu autorităţile pentru identificarea unor soluţii sustenabile care să asigure atât responsabilitatea socială a profesiei medicale, cât şi stabilitatea pe termen lung a serviciilor medicale oferite pacienţilor.

Reacția Federaţiei Patronatelor Antreprenorilor din Domeniul Medical vine după ce, marți, la Adunarea Generală a Asociaţiei Comunelor din România, premierul Ilie Bolojan a afirmat că absolvenţii facultăţilor de medicină de stat să rămână să lucreze în România, pentru o perioadă de cel puţin câţiva ani, după absolvire.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite