EXCLUSIV Ministrul Sănătății, la TVR Info: Am greșit în privința concediului medical, nu am nuanțat din prima și nu am ținut cont de anumite particularități

8 February 2026, 19:59 (actualizat 9 February 2026, 00:46)

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a admis duminică seara, în direct la emisiunea “Culoarele Puterii” de la TVR Info, moderată de Marinela Mititelu, că guvernul a greșit atunci când a decis să nu se plătească prima zi a concediului medical pentru că “nu a nuanțat din prima și nu am ținut cont de anumite particularități.” Declarațiile au venit în contextul în care, de la 1 februarie, nu se mai plătește prima zi de concediu medical. După un val de critici, dar și o sesizare la CCR din partea Avocatului Poporului, guvernul se pregătește să facă un pas înapoi: prima zi de concediu medical se va plăti, însă numai pentru anumite categorii de asigurați.

“A greșit pentru că nu a nuanțat-o din prima și pentru că nu am ținut cont de anumite particularități. Deci da, eu îmi întotdeauna erorile. Ce vreau să subliniez, și mai spun încă o dată: orice pachet legislativ este perfectibil, o lege nu înseamnă că reprezintă Tablele lui Moise să nu mai poată fi modificată”, a declarat Alexandru Rogobete, întrebat la TVR Info dacă guvernul a greșit cu măsura neplății primei zile a concediului medical.

Ministrul Sănătății a explicat însă că măsura este una tranzitorie, iar scopul este acela “de a reduce frauda în zona concediilor medicale fictive”.

Vă aduceți aminte că în prima mea săptămână de mandat, eu am fost cel care a ieșit public și am spus că avem un fenomen care s-a maturizat în timp, în ani de zile, în care lucrurile au fost ignorate, în care controalele nu au existat și evident că lucrurile au degenerat și am ajuns la acele milioane de concedii medicale, luate în special cele scurte de o zi, două, când se făceau acele punți, înainte de zilele libere sau între două sărbători sau joi începea să crească numărul de concedii medicale, după care duminică scădea la același trend liniar și așa mai departe. Din toate aceste analize făcute, am dispus zeci de controale în toată perioada iulie-decembrie, plus câteva modificări legislative și ce să vedeți, anul acesta a fost primul an când înainte de Sfânta Maria n-au mai apărut concedii medicale, la fel cum în sărbătorile din toamnă n-au mai apărut acele creșteri exponențiale. Plastic spus, evident, eu am fost pus în ipostaza de a lua de la gura bolnavului din spital, care are nevoie de medicamente, de tratamente, de investiții, pentru a plăti concediile inventate ale unora utilizând scuza medicală“, a afirmat Rogobete la TVR Info.

Ministrul Sănătății spune că s-au făcut economii de 120 de milioane de lei lunar odată cu această măsură.

“S-a dovedit că, după toate aceste controale, după primele modificări legislative, numărul de concedii a scăzut brusc, nu doar că a scăzut brusc, s-au înregistrat economii în sistemul de sănătate de 120 de milioane, mai spun o dată, 120 de milioane de lei pe lună, în medie. Dacă se extrapolăm la un an de zile, înseamnă aproape 1 miliard și jumătate pe care îi luam din spital ca să plătesc invențiile unora. Nicio măsură nu este perfectă din prima. Tocmai acesta este rolul dezbaterilor, tocmai acesta este rolul transparenței decizionale, rolul comunicării și al echilibrului până la urmă cu societăți profesionale, cu asociații de pacienți, cu zona administrativă și așa mai departe. Încă de la început am spus, haideți să vedem ce se întâmplă cu acest fenomen. Și sigur că, la un moment dat, o să apară nuanțări“, a explicat oficialul.

Rogobete a explicat și care sunt excepțiile de la această măsură a neplății primei zile a concediului medical și a dat asigurări că vor continua controalele: “Am avut o întâlnire consistentă cu asociațiile de pacienți, dar și cu profesioniști din sănătate din această zonă și așa s-a născut această ordonanță de urgență, care vine să introducă excepții pentru pacienții aflați în programele naționale de sănătate, pacienții cronici, pentru femeile însărcinate, unde evident că nu există niciun dubiu că fraudează sistemul. Dar ce vă spun este că controlele vor continua, că voi verifica în continuare acele concedii scurte de o zi, două, trei, astfel încât să ne asigurăm că acest fenomen se reduce și poate la un moment dat de ce nu dispare”.

Oamenii care au cu adevărat probleme trebuie protejați, a subliniat oficialul de la Sănătate.

Principalele declarații ale ministrului Sănătății:

  • Concediile medicale: În prima săptămână de mandat am spus că avem un fenomen care s-a maturizat- am ajuns la acele milioane de concedii medicale luate înainte de zilele libere sau între două sărbători
  • Anul acesta a fost primul an când înainte de Sf Maria nu au mai apărut concedii medicale
  • Am fost pus în situația de a lua de la gura bolnavului din spital, pentru a plăti concediile medicale fictive ale unora
  • După controale, după modificările legislative, numărul de concedii a scăzut și s-au făcut economii de 120 de milioane de lei pe lună, într-un an înseamnă un miliard și jumătate de lei
  • Am spus de la început că este o măsură tranzitorie
  • Am venit cu propunerea să existe excepții pentru pacienții cronici aflați în programele naționale de sănătate, pentru femeile însărcinate
  • Dar vom continua controalele
  • Intervențiile aflate în spitalizare sunt de asemenea o excepție
  • Scopul nostru este să reducem frauda în zona concediilor medicale fictive
  • Un fenomen care s-a maturizat, care nu a fost controlat ani de zile, este foarte greu de combătut altfel, măsuri există, dar nu pot fi implementate peste noapte
  • România nu este prima țară din UE unde prima zi de concediu medical nu este plătită, în Spania primele 3 zile nu se plătesc.
  • Oamenii care au cu adevărat probleme trebuie protejați.
  • Continuăm cu controalele, ca să reducem fenomenul
  • Au fost sute de concedii medicale fictive care au fost anulate
  • Banii pentru medicamente compensate așteptate de doi ani și jumătate au venit din aceste economii făcute cu concediile medicale.
  • Greve în sănătate: Nu sunt de acord cu tăierea cu 10 la sută a personalului din spitale și servicii de Ambulanță.
  • Sunt pentru introducerea criteriilor de performanță și plata în funcție de performanță
  • Cred că vom ajunge la consens, în care lucrurile vor fi echilibrate
  • Nu poate pune cineva în discuție să dăm afară oameni, când sistemul este subdimensionat
  • Singura variantă, conform teoriei, ar fi ca veniturile să fie tăiate cu 10 la sută.
  • Noi plătim gărzile la valoarea din 2017. Cum ar fi să mai tăiem și 10 la sută?
  • Asta nu e reformă
  • Reforma este dată de plata pe performanță, de corelarea sporului în funcție de activitatea medicala, de reclasificare spitalelor – măsuri adevărate de reformă
  • Acestea nu pot fi implementate peste noapte
  • Nu pot să confirm sau să infirm dacă vor fi greve în sănătate
  • Despre reforma administrației: Sunt ministrul Sănătății, prefer să rămân în acest domeniu
  • Despre centre de mari arși: Au trecut 36 de ani de la Revoluție, România n-a construit spitale noi
  • Eu am 34 de ani si nu pot să răspund pentru ce nu s-a făcut în 36 de ani
  • În 2022 am găsit centrele de mari arși complet blocate
  • Centrul de la Timișoara este aproape gata
  • Centrul de la Târgu Mureș va fi gata în vară probabil
  • Cel de la “Grigore Alexandrescu”, primul pentru copii, se construieștte
  • Pentru 9 spitale lucrările sunt avansate
  • Vorbim de 22 de șantiere de spitale noi în România, toate începute în 2022
  • Le cunosc, pentru că le-am coordonat
  • Despre situația posturilor scoase la concurs: Am fost înjurat că țin posturile blocate – ceea ce e un fake news.
  • Dovadă: le-am scos și nu s-au prezentat candidați
  • Eu am scos posturile la concurs, și nu doar la Ploiești
  • Problema resursei umane: Unitățile sanitare au probleme cu resursa umană
  • De când sunt ministru, am semnat peste 20 de ordine de ministru pentru reîntoarcere medicilor din străinătate în România
  • Salarizarea este decentă, infrastructura s-a schimbat, programele de sănătate sunt finanțate corespunzător
  • Exodul medicilor s-a redus semnificativ
  • Totul pleacă de la modul de clasificare a spitalelor
  • Spitalele sunt organizate ca acum 30 de ani, dar lucrurile s-au schimbat mult în 30 de ani
  • Acum 30 de ani nu aveam elicoptere, acum avem elicoptere
  • Lucrurile au evoluat, dar modul de organizare a spitalelor nu a evoluat
  • Apare distribuția greșită a resursei umane în sistemul de sănătate
  • Am făcut modificările care acum sunt în implementare
  • Biletul de trimitere pentru boli cronice grave: Îmi doresc o legislație mai simplă și mai ușoară
  • În octombrie am eliminat un prim set de bilete de trimitere inutile
  • O femeie însărcinată pentru a merge la ginecolog avea nevoie de bilet de la medicul de familie, s-a eliminat această absurditate
  • Pacienții cu diabet sunt chemați la medicul de familie pentru bilet de trimitere, după care este chemat la spital in regim de spitalizare de zi, ca să îi dăm gratuit consumabilele pentru insulină
  • Se va elimina rapid
  • Va dispărea această aberație
  • Trebuia cineva să controleze fenomenul, achiziția de consumabile la nivelul spitalului, este realitatea dură
  • O să dispară, promit
  • E vorba de câteva săptămâni
  • Modelul israelian în sănătate: Adevărata reformă în sistemul de sănătate – trebuie să pornim de la asigurările de sănătate
  • Monopolul Casei Naționale de Sănătate nu este unul bun
  • Monopolul nu este bun în general
  • În Israel există patru Case de asigurări de sănătate
  • Oamenii aleg la ce casă se asigură
  • Alegerea se face pe criteriul ce asigură Casa
  • Aici apare concurența, care e benefică și necesară
  • Asiguratorii se luptă să asigure cea mai bună terapie, ca pacienții să-i aleagă
  • Putem începe demersul legislativ pentru a o face
  • Interzicerea accesului minorilor la rețele sociale: Discuția este amplă
  • Eu m-am uitat în magazinul Store și la o aplicație era recomandarea de 12 ani
  • Dacă aș avea un copil de 10 ani, n-ar putea să mintă, acolo și să spună că are 14 ani?
  • Noi putem prin legislație să interzicem accesul minorilor la rețele, întrebarea mea e: Cine îi verifică?
  • Din punctul de vedere al sănătății publice, mă interesează controlul conținutului și limitarea conținutului
  • Dacă a greșit Guvernul cu neplata primei zile a concediului medical: A greșit pentru că nu a nuanțat din prima și nu am ținut cont de anumite particularități
  • Deci da, eu îmi asum mereu erorile
  • Orice pachet legislativ este perfectibil

Rogobete: România are nevoie de centre de arși. Și, în sfârșit, le va avea

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, spune că România are nevoie de centre de arși și, în sfârșit, le va avea. El vorbește despre faptul că centrul de arși grav de la Târgu Mureș intră în linie dreaptă, după cel de la Timișoara.

“După centrul de mari arși de la Timișoara, următorul care intră în linie dreaptă este centrul de arși grav de la Târgu Mureș. Construcția este aproape finalizată, iar în prima parte a acestui an urmează etapa decisivă: dotarea cu echipamente medicale, testarea circuitelor și validarea funcționării tuturor sistemelor, astfel încât centrul să poată fi dat în folosință, cel mai probabil, din toamna acestui an“, a anunțat ministrul Sănătății.

Centrul de mari arși va include 5 paturi pentru pacienți critici, 10 paturi pentru terapie intermediară, microchirurgie și chirurgie reconstructivă, o secție ATI cu 44 de paturi și un bloc operator cu 25 de săli de operație. În plus, sunt prevăzute spații conexe actului medical, centru de transfuzii sangvine, sterilizare și un centru de instruire pentru personalul medical”– a scris Alexandru Rogobete, într-o postare publică.

Un alt subiect de mare interes este cel al plății primei zile a concediilor medicale. De la începutul lunii viitoare, bolnavii cronici, femeile în concediu maternal și alte categorii de pacienți vor beneficia de concediu medical plătit în totalitate. Excepțiile propuse de Ministerul Sănătății și CNAS apar după scandalul tăierii de la plată a primei zile de medical.

EMISIUNEA INTEGRALĂ:

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite