Semnătura care dă viață nouă unor pacienți: cinci prelevări de organe într-o săptămână. ”Dacă aș fi într-o astfel de situație, aș da toate organele bune, ca să ajut persoanele care au probleme”
5 prelevări de organe de la persoane aflate în moarte cerebrală au avut loc într-o săptămână, în România. Cinci familii au decis că durerea lor poate fi transformată într-unul dintre cele mai altruiste gesturi care se pot face: donarea de organe. În acest fel, zeci de oameni au avut posibilitatea să zâmbească și să își trăiască visul de a trăi fără apăsarea unor boli. Transplantul era pentru ei singura soluție.
Gabriela Droc, șef secție ATI, Institutul Clinic Fundeni: Gândiți-vă ce este în sufletul acestor oameni care știu că viața lor atârnă de acest ficat.
Nicolae a fost până acum câteva zile unul dintre cei 528 de români care au nevoie de un transplant hepatic. A avut momente în care a ezitat, dar a înțeles că intervenția este unica soluție pentru a mai trăi. Și a avut noroc să fie compatibil cu unul dintre cei aflați în moarte cerebrală.
Nicoale, pacient cu transplant hepatic: Am trăit zile în care mi-a fost teamă, zile în care m-am bucurat că vin să fac acest transplant. Mulțumesc echipei de îngrijire și, în primul rând, donatorului care mi-a dat speranță la viață, pentru că hepatocarcinomul nu este o boală ușoară.
Nici ultimele zile nu au fost ușoare, de când a ajuns la Institutul Fundeni pentru operație. Este monitorizat în ATI și, în curând, va putea pleca acasă, la Râmnicu Sărat, unde este asistent medical.
Gabriela Droc, șef secție ATI, Institutul Clinic Fundeni: Pacientul cirotic care ajunge la transplant ca urmare a sfârșitului bolii este un pacient foarte dificil, are foarte multe patologii asociate și, ca atare, ne pune la grea încercare în mai multe momente în timpul intervenției.
În același spital, la un etaj mai jos, Simona și Gabriela se pregătesc să înceapă o viață nouă, după operații de transplant renal. Simona are 31 de ani și, în ultimii 4 ani, a făcut dializă și a așteptat un donator compatibil. A treia încercare a fost cu noroc.
Simona, pacientă cu transplant renal: Emoții foarte mari, sunt niște emoții de nedescris. Depindeam de trei dialize pe săptămână, nu puteam să plecăm, să ne angajăm, totul se învârtea în jurul dializei. După ce o să ies din spital și o să îmi revin, am foarte multe de recuperat.
Cele două femei au primit mult așteptatul telefon în aceeași zi, duminica trecută.
Gabriela, pacientă cu transplant renal: Cea mai mare fericire, cea mai mare bucurie pentru toată familia. Am trei băieți. Sunt cei mai fericiți că am reușit. Nu puteai să mănânci tot ce e normal, nu puteai să bei apă, era cu restricții… psihic, poate și asta. Am încercat să nu fiu rău pentru copii și familie.
Elena Cristoiu Străchinaru, medic nefrolog, secția Urologie, Institutul Clinic Fundeni: Starea pacientelor este una foarte bună în postoperator, nu au fost complicații. Au avut o evoluție foarte bună a grefei, nu au mai avut nevoie de nicio ședință de hemodializă.
Pentru toți acești pacienți există un mâine, pentru că rudele unor persoane aflate în moarte cerebrală au acceptat donarea de organe. În ultima săptămână au avut loc cinci prelevări, în tot atâtea centre din țară.
Gabriela, pacientă cu transplant renal: Eu, dacă aș putea, dacă aș fi într-o astfel de situație, aș da toate organele care ar fi bune, ca să ajut persoanele care au probleme.

