Protest la Milano față de prezența agenților ICE la Jocurile Olimpice de iarnă

1 February 2026, 11:59 (actualizat 1 February 2026, 12:00)

Sute de italieni au ieșit în stradă la Milano, revoltați că la Jocurile Olimpice de iarnă vor fi trimiși agenți ai Serviciului american pentru Imigrație și Vamă.

Deși agenții ICE care vor fi detașați aici nu fac parte din aceeași unitate cu cei care desfășoară acțiuni de represiune în orașele americane, toată Italia a reacționat negativ la această veste.

Protestul a atras membri ai Partidului Democrat, sindicate și organizații antifasciste, care spun că prezența agenților federali contravine valorilor italiene de pace și drepturi ale omului.

Proteste în mai multe state americane, față de abuzurile agenților ICE

Noi proteste au avut loc în Statele Unite față de intervențiile în forță ale agenților federali de la imigrări. Deși epicentrul controversei este orașul Minneapolis, indignarea oamenilor s-a extins în alte state și orașe. Din ce în ce mai mulți artiști critică situația la care s-a ajuns, în condițiile în care administrația insistă că demersurile dure anti-imigrație sunt absolut necesare – și, mai ales, urgente.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite