CNN: Agenții ICE au fost desfășurați în aeroporturile americane. Urmează secțiile de votare?
Desfășurarea agenților ICE în aeroporturile americane a relansat dezbaterea privind posibila lor prezență la secțiile de votare în 2026. Aliatul lui Trump, Steve Bannon, a cerut ca operațiunea să fie tratată drept o „repetiție generală” pentru alegerile de mijloc de mandat, stârnind îngrijorări în rândul democraților și al apărătorilor drepturilor electorale, care avertizează că o astfel de prezență ar încălca legea și ar intimida alegătorii, notează CNN.
Desfășurarea cu mare vizibilitate a agenților Serviciului de Imigrări și Control Vamal (ICE) în aeroporturi a relansat susținerea din partea dreptei și teama din partea stângii cu privire la posibilitatea ca agenți ICE să fie prezenți în secțiile de votare în noiembrie.
Steve Bannon îl îndeamnă pe președintele Donald Trump – care i-a surprins duminică pe oficialii propriei administrații ordonând desfășurarea agenților ICE în aeroporturi pentru a reduce cozile lungi – să trateze această mișcare drept o repetiție generală pentru alegerile de mijloc de mandat din 2026, argumentând că aceiași ofițeri înarmați ar trebui să fie în cele din urmă poziționați în jurul secțiilor de votare.
„Putem folosi aceasta ca o cursă de testare pentru a perfecționa cu adevărat implicarea ICE în alegerile de mijloc de mandat din 2026″, a spus Bannon, un vechi aliat al lui Trump, luni în podcastul său „War Room”, reiterând apelurile sale anterioare pentru o prezență a forțelor de ordine la secțiile de votare.
Deși Bannon nu deține nicio funcție oficială în administrație, declarațiile sale au reapins îngrijorările unor oficiali electorali și parlamentari democrați care se tem că administrația Trump ar putea încerca să folosească ICE ca armă politică – intimidând alegătorii și suprimând potențial prezența la vot în noiembrie. Aceștia susțin că un astfel de tip de prezență la secțiile de votare ar putea încălca legislația federală. Guvernatorul statului Maryland, Wes Moore, democrat, a declarat marți pentru Dana Bash de la CNN că desfășurarea agenților în aeroporturi se înscrie în ceea ce el consideră a fi o strategie mai amplă: folosirea armatei și a forțelor de ordine federale pentru a-l ajuta pe Trump să se mențină la putere – inclusiv, potențial, în timpul alegerilor de mijloc de mandat.
„Toate acestea sunt instrumente prin care președintele încearcă să gândească un plan mult mai amplu, care este: dacă nu poți păstra puterea prin alegeri democratice, atunci modifici alegerile democratice”, a declarat Moore pentru CNN.
Secretarul de stat democrat al Arizonei, Adrian Fontes, a declarat că ignoră comentariile lui Bannon până când va apărea ceva „oficial”. El a menționat însă că republicanii din legislativul statului Arizona au propus recent prezența obligatorie a agenților federali de imigrare la fiecare secție de votare, cutie de colectare a buletinelor și centru de vot anticipat în 2026 – o idee care nu a mai avansat.
„Este perfect recunoscut că ICE nu are permisiunea de a fi prezent în secțiile noastre de votare”, a declarat Fontes pentru CNN. „Dacă va exista un abuz de putere, îl vom întâmpina cu toate pârghiile de care dispunem.”
Legislația federală interzice desfășurarea de „trupe sau bărbați înarmați” la secțiile de votare, cu excepția cazului în care se urmărește respingerea „inamicilor înarmați ai Statelor Unite.” Alegerile sunt organizate de state, în ciuda apelurilor lui Trump de a „naționaliza” votul în anumite locuri. „Trimiterea ICE sau a oricăror agenți federali pentru a interfera în alegeri sau a intimida alegătorii ar fi ilegală și sunt convinsă că instanțele ar interveni”, a declarat Wendy Weiser, vicepreședinte pentru democrație la Brennan Center for Justice, organizație cu orientare de stânga.
„Cu siguranță există motive de îngrijorare atunci când sunt formulate astfel de amenințări absurde. Dar există și multe motive pentru a rămâne calmi.”
Reacția administrației
Chiar în timp ce Bannon și alți aliați ai lui Trump intensifică retorica, unii oficiali ai administrației au respins ideea ca pe un coșmar al democraților.
Într-o convorbire cu oficiali electorali de stat luna trecută, Heather Honey – care ocupă funcția de înalt oficial pentru integritatea electorală la Departamentul pentru Securitate Internă – a declarat că administrația nu va trimite agenți ICE la secțiile de votare în acest an.
Un grup de secretari de stat democrați a solicitat ulterior administrației să consemneze în scris acest angajament. Unii oficiali ai lui Trump au evitat însă să excludă complet această posibilitate, sugerând că agenții federali ar putea fi desfășurați dacă ar exista o presupusă amenințare la secțiile de votare.
Purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Karoline Leavitt, a declarat luna trecută în fața jurnaliștilor că este vorba de „ceva ce nu l-am auzit niciodată pe președinte să ia în considerare”, adăugând: „Nu pot garanta că un agent ICE nu va fi în apropierea unei secții de votare în noiembrie. Adică, sincer, aceasta este o întrebare ipotetică foarte stupidă.”
La audierea de confirmare de săptămâna trecută, senatorul Markwayne Mullin – care a depus jurământul marți pentru a-i lua locul secretarului pentru Securitate Internă, Kristi Noem – nu a exclus această posibilitate. „Singurul motiv pentru care ofițerii mei ar fi acolo este dacă ar exista o amenințare specifică care să justifice prezența lor, nu pentru intimidare”, a declarat Mullin în fața legiuitorilor. „Vom colabora cu forțele de ordine locale. Va exista un motiv pentru care vom fi acolo, și se va ști de ce suntem acolo.”
Noem a oferit anterior răspunsuri la fel de neangajante legiuitorilor, declarând că DHS nu avea „niciun plan” de a staționa ofițeri de imigrare la secțiile de votare – reluând totodată un atac retoric frecvent al republicanilor: dacă non-cetățenii nu au voie să voteze, de ce s-ar opune democrații prezenței forțelor de imigrare în apropiere?
„Intenționați ca străinii ilegali să voteze în alegerile noastre, domnule senator?” l-a întrebat Noem pe un legiuitor democrat în cadrul unei audieri de la începutul acestei luni. „Nu ar trebui să fie nevoie, dacă nu intenționați ca ilegalii să voteze.”
Cercetările și auditurile electorale au constatat în mod constant că votul non-cetățenilor este extrem de rar. Cu toate acestea, unii legiuitori republicani au respins îngrijorările privind prezența ICE la secțiile de votare. „De ce ar trebui să interzici ICE să fie prezent la secțiile de votare?” a declarat luna trecută reprezentantul republican Jason Smith. „Pentru că ilegalii nu au voie să voteze în America.”
„Trebuie să ne pregătim pentru ce e mai rău”
Apărătorii drepturilor electorale afirmă că simpla amenințare ar putea descuraja unii americani să voteze – în special în comunitățile de imigranți – și fac trimitere la recentele operațiuni ICE din locuri precum Minneapolis, unde ofițerii federali au intrat în conflict cu și au reținut atât cetățeni americani, cât și migranți fără acte.
Un sondaj recent NBC News a constatat că 38% dintre alegătorii înregistrați au o părere pozitivă despre ICE, în timp ce 56% au o părere negativă. În culise, oficialii electorali de stat și grupurile pentru drepturile de vot afirmă că elaborează planuri de rezervă – pregătind contestații judiciare în caz de desfășurări, coordonându-se cu forțele de ordine locale și instruind personalul secțiilor de votare cu privire la modul de dezamorsare a situațiilor tensionate.
Mai multe state conduse de democrați iau măsuri pentru a interzice în mod preventiv agenții federali de imigrare la secțiile de votare.
New Mexico a devenit primul stat care a adoptat o astfel de lege în această lună, interzicând ofițerilor înarmați „din serviciul civil, militar sau naval al Statelor Unite” să se afle la secțiile de votare sau în raza de 50 de picioare față de o urnă de vot, începând cu perioada de vot anticipat.
„Trebuie să ne pregătim pentru ce e mai rău”, a declarat pentru CNN Shenna Bellows, secretarul de stat democrat al statului Maine. „Legea federală, Constituția și legislația statului sunt de partea noastră, și vom lupta pentru a proteja drepturile alegătorilor și pentru alegeri sigure și securizate în 2026.”
Unii susțin că acest du-te-vino ar putea face parte chiar din strategie: chiar dacă o prezență masivă a ICE la secțiile de votare nu se va materializa niciodată, simpla discuție despre aceasta poate produce daune prin semănarea fricii și descurajarea alegătorilor să se prezinte la vot.
„Cred că există o încercare de a folosi retorica privind ICE la secțiile de votare pentru a alimenta frica“, a declarat Danielle Lang, vicepreședinte pentru drepturile electorale și statul de drept la Campaign Legal Center.
„Vreau doar ca alegătorii să știe că nu există niciun motiv să creadă că vor fi forțe de ordine la secțiile de votare. Legile nu s-au schimbat.”
Aceste amenințări vin în contextul unui efort mai amplu al administrației de a extinde influența federală asupra alegerilor. Aliații lui Trump sunt dornici ca președintele să declare o urgență națională legată de alegeri și să impună o supraveghere federală strictă a alegerilor de mijloc de mandat din 2026.
Departamentul de Justiție, între timp, dă în judecată mai mult de două duzini de state, solicitând datele lor electorale neredactate – o mișcare pe care criticii o descriu drept un abuz al puterii federale.
Oficialii lui Trump afirmă că listele de alegători deja transmise de unele state arată sute de mii de înregistrări care nu ar trebui să se afle pe liste, însă nu au publicat datele sau alte dovezi care să susțină această afirmație.

