Gimnasta Ana Bărbosu a rămas fără medalia de la Jocurile Olimpice din 2024
Gimnasta Ana Maria Bărbosu (19 ani) a rămas, provizoriu, fără medalia cucerită la Jocurile Olimpice din 2024. Tribunalul Federal Elvețian a aprobat contestația depusă de tabăra americană și a anulat decizia luată de Tribunalul de Arbitraj Sportiv, în urma căreia Ana obținuse bronzul, transmite GSP.
Tribunalul Federal Elvețian a trimis cazul spre rejudecare, tot la Tribunalul de la Lausanne. Acolo, partea americană va depune o nouă probă video, înregistrarea pe care platforma Netflix a făcut-o în ziua finalei, scrie golazo.ro, citat de GSP.
Conform sursei citate, Tribunalul Federal Elvețian a constatat vicii de colaborare în corespondența dintre TAS și apărarea lui Jordan Chiles.
Americanii se bazează că noua probă video va demonstra cum contestația din ziua finalei ar fi fost depusă în timp util, sub minutul regulamentar.
Până la rejudecare, medalia rămâne „în aer”.
Finala la sol de la Jocurile Olimpice din 2024, desfășurată pe 5 august, a fost învăluită de scandal. La finalul tuturor numerelor, românca Ana Bărbosu ocupa ultima treaptă a podiumului.
La câteva zeci de secunde distanță, a fost detronată de americanca Jordan Chiles, căreia arbitrii îi aprobaseră contestația și măriseră nota îndeajuns cât să o depășească pe Ana.
Ana Bărbosu și Federația Română de Gimnastică au depus o contestație la Tribunalul de Arbitraj Sportiv, divizia ad hoc înființată special pentru Jocurile Olimpice, reclamând că tabăra lui Jordan Chiles a depus contestația din timpul concursului la 4 secunde după încheierea termenului-limită de 1 minut.
TAS i-a dat dreptate Anei, a constatat viciul de procedură și a recomandat Federației Internaționale de Gimnastică (FIG), instituția sub egida căreia s-a desfășurat competiția olimpică, să revină la nota inițială a americancei.
FIG s-a conformat, Chiles a revenit la nota inițială și a coborât pe 5, sub Ana Bărbosu și Sabrina Maneca-Voinea.
În august 2024, oficialii americani se arătau dezamăgiți de verdictul Tribunalului de la Lausanne. Comitetul Olimpic din SUA s-a plâns de faptul că nu au avut suficient timp pentru a-și construi apărarea la TAS și s-au îndreptat către ultima cale de atac: Tribunalul Federal Elvețian.
Potrivit lui Christine Brennan, reputat jurnalist american, editorialist la USA Today și comentator la ABC News și CNN, situația ar fi fost și mai absurdă:
„Înțeleg că cei de la TAS nu au dat peste oficialii americani potriviți pentru procesul de la Paris. Ar fi trebuit să notifice ambele părți, dar au trimis înștiințare către alți oficiali americani”.

