Bolojan: Cel mai mare câștig pentru Republica Moldova ar fi să se deschidă negocierile cu Uniunea Europeană

28 January 2026, 17:42 (actualizat 28 January 2026, 17:47)

Premierul Ilie Bolojan a declarat miercuri, aflat la Berlin, că pentru Republica Moldova deschiderea negocierilor de aderare la Uniunea Europeană ar fi cel mai mare câștig.

Premierul român a reiterat relația specială a României cu Republica Moldova și a subliniat vocația pro- europeană a țării vecine.

“Pentru România, relația cu Republica Moldova este una specială. În condițiile în care s-ar deschide negocierile cu Uniunea Europeană pentru aderare, consider că ar fi cel mai mare câștig pentru Republica Moldova, o țară care, și în ultimele alegeri, și-a dovedit vocația pro-europeană“, a subliniat premierul român.

Bolojan i-a mulțumit omologului său german, cancelarul Friederich Merz, pentru sprijinul acordat Republicii Moldova și aspirațiilor europene ale cetățenilor săi.

“Se cuvine să-i mulțumesc domnului cancelar pentru prezența la Chișinău la un miting important înainte de alegeri când a transmis, inclusiv prin prezența acolo, sprijinul Germaniei pentru această aspirație a cetățenilor Republicii Moldova“, a arătat șeful Executivului de la București.

Premierul român Ilie Bolojan se află într-o vizită oficială la Berlin, unde a fost primit de omologul său german, Friederich Merz.

La finalul întrevederii, cei doi premieri au susținut o conferință de presă comună, în care au discutat inclusiv despre securitatea europeană, relația transatlantică și eforturile de consolidare a apărării europene.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite