Mihai Savin, numit în funcția de președinte al Autorității Vamale Române. Alexandru Bogdan Bălan, demis de Bolojan
Mihai Savin a fost numit în funcția de președinte, cu rang de secretar de stat, al Autorității Vamale Române, printr-o decizie a prim-ministrului Ilie Bolojan, publicată luni în Monitorul Oficial. Alexandru Bogdan Bălan a fost eliberat din funcție, printr-o decizie luată de premierul Ilie Bolojan.
Savin a deținut anterior funcția de vicepreședinte al Autorității Vamale Române.
Printr-o altă decizie a premierului, Alexandru Bogdan Bălan a fost eliberat din funcția de președinte, cu rang de secretar de stat, al Autorității Vamale Române.
Înainte de a ajunge la Autoritatea Vamală, Savin a fost director adjunct al companiei Apa Nova, iar din 2019 – director general al Administrației Spitalelor și Serviciilor Medicale București.
Autoritatea Vamală a anunțat încă din noiembrie că trece printr-un proces de reorganizare.
Șeful demis, Bogdan Bălan, a fost urmărit de DNA în dosarul fostului patron Romprest, Florian Walter, dosar care a fost clasat în mai 2025.

