Sondaj: Cei mai mulți români cred că președintele Nicușor Dan ar fi trebuit să participe la Forumul de la Davos. Aproape jumătate spun că România ar trebui să adere la Consiliul pentru Pace al lui Trump
69 la sută dintre români spun că președintele Nicușor Dan ar fi trebuit să participe la Forumul Economic Mondial de la Davos, în timp ce aproape jumătate (44%) sunt de părere că România ar trebui să adere la Consiliul pentru Pace al președintelui Donald Trump, potrivit unui Barometru de politică externă publicat duminică de Avangarde.
Datele sondajului relevă că 69% dintre cei chestionați consideră că președintele Nicușor Dan ar fi trebuit să participe la Forumul Economic de la Davos, 22% sunt de părere că nu trebuia să participe, în timp ce 9% fie nu au răspuns, fie nu au știut să răspundă la întrebare.
Dintre cei cu studii superioare, 66% au răspuns cu ‘Da’ la această întrebare, 24% – ‘Nu’, iar 10% nu au răspuns sau au spus că nu știu. În ceea ce privește persoanele cu studii medii, 70% au răspuns cu ‘Da’, 20% cu ‘Nu’, iar 10% nu au răspuns sau nu știu. În cazul celor cu studii mai puțin decât liceul, 74% au răspuns ‘Da’, 18% – ‘Nu’ și 8% fie nu au răspuns, fie nu știu.
Potrivit sondajului, 34% dintre cei chestionați se declară „nemulțumiți”, iar 21% „foarte nemulțumiți” de politica externă dusă de președintele Nicușor Dan.

60% dintre zece români spun că NATO va interveni dacă Rusia atacă militar România, în timp ce 27% sunt pesimiști, potrivit sondajului Avangarde.

Cei cu studii superioare au răspuns cu ‘Da’ în proporție de 55% la această întrebare, cu ‘Nu’ – 30% și ‘Nu știu’ sau ‘Nu răspund’ – 15%. În ceea ce îi privește pe cei cu studii medii, 61% consideră că România ar fi apărată de NATO în cazul unui atac militar din partea Rusiei, 25% nu cred acest lucru, iar 14% nu știu sau nu au răspuns. În cazul celor cu studii mai puțin decât liceul, 67% au răspuns cu ‘Da’, 20% cu ‘Nu’, iar 13% nu știu sau nu au răspuns.
NATO este instituția internațională în care românii au cea mai mare încredere (62%), urmată de ONU (50%) și Uniunea Europeană (50%).
Aproape 69% din români spun că președintele Nicușor Dan ar fi trebuie să meargă la Forumul Economic de la Davos din această săptămână.

Sâmbătă, președintele a declarat că, înainte de a merge la diferite evenimente externe, trebuie să avem pregătite strategii, „nu să ne ducem pe la Davos să ne vadă lumea pe acolo”.
În ceea ce privește politica externă a președintelui Nicușor Dan, cei mai mulți români spun că sunt „nemulțumiți” (34%), „nici mulțumiți, nici nemulțumiți” (25%), „foarte nemulțumiți” (21%), „mulțumiți” (14%).
Sondajul a fost realizat de Avangarde în perioada 22-23 ianuarie prin metoda CATI pe un eșantion de 820 de persoane cu vârsta de peste 18 ani. Eroarea maximă de eșantionare este de 3,3% la un nivel de încredere de 95%.


