Bolojan: Impozitele românilor trebuie să meargă spre dezvoltare, nu spre risipă. Stop stadioanelor fără echipe, renovării școlilor fără copii și proiectelor inutile

23 January 2026, 14:33 (actualizat 23 January 2026, 14:58)

Administrațiile locale sunt dependente de bugetul de stat. Calculele făcute de premierul Ilie Bolojan arată că primăriile din țară nu reușesc să își achite nici măcar 20% din cheltuieli. În Europa, administrațiile locale își acoperă din venituri proprii salariile personalului, ceea ce nu este valabil în România.

Dependența primăriilor de bugetul de stat

Venituri din transferuri de la bugetul de stat: 7,43% din PIB
Venituri proprii (altele decât transferurile): 1,51% din PIB
Sursă: gov.ro

Ponderea transferurilor în bugetele locale
România: 83,1%
Media UE: 51,1%
Sursă: gov.ro

Venituri din taxe și impozite
România: 0,74% din PIB
Media UE: 3,68% din PIB
Sursă: gov.ro

Venituri pe taxele de proprietate
România: 0,55% din PIB
Media UE: 1,85% din PIB
Sursă: gov.ro

Cheltuieli cu salariile
România: 3,07% din PIB
Media UE: 3,59% din PIB
Sursă: gov.ro

Într-un interviu acordat jurnaliştilor de la Radio România Actualităţi, premierul Ilie Bolojan a explicat miza noului pachet de măsuri care vizează reducerile în administrație.

Aceste proiecte nu mai pot fi finanțate în cea mai mare parte din pârghile actuale. Prin urmare a fost nevoie să creștem taxele locale în așa fel încât o parte din acest efort de a îmbunăți si viața oamenilor în fiecare comunitate din România să fie asigurată de cei care sunt direct beneficiari, a spus premierul.

În același timp, pentru a putea avea investiții în anii următori în administrația locală în continuare, trebuie să corectăm lucrurile care au fost făcute prost în acești ani în așa fel încât să nu mai avem rețele de canalizare în localități în care doar 20% din case se racordează la ele, pentru că înseamnă că 80% din bani sunt aruncați pe geam. Să nu mai avem școli reabilitate în zona de rural unde nu mai avem copii și școlile în bună regulă, izolate, cu panouri fotovoltaice, cu totul, rămân fără copii. Trebuie să te uiți la rata natalității și doar acolo unde într-adevăr ai suficienți copii, investești, să nu mai facem stadioane în orașe care nu au echipă de fotbal, sau să avem două stadioane într-un oraș care are o echipă într-o ligă inferioară. Aceste tipuri de abordări ne consumă resursele și banii pe care îi are această țară. Impozitele pe care le plătesc românii trebuie direcționați către investiții care, sau rezolvă probleme locale corect, sau generează dezvoltare, a declarat premierul Ilie Bolojan.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite