APADOR-CH critică propunerea Guvernului ca amenzile neplătite într-un an să aibă urmări penale

22 January 2026, 21:40 (actualizat 22 January 2026, 22:58)

Activiștii pentru apărarea drepturilor omului cer Guvernului să renunţe la propunerea potrivit căreia amenzile contravenționale neplătite într-un an de zile se transformă în amenzi penale. Vom avea o creștere a numărului de infractori la hectar, cred reprezentanţii APADOR-CH, care susţin că prevederea este nelegală şi neconstituţională. Proiectul de modificare este în dezbatere publică, tocmai pentru a aduna toate criticile, a răspuns purtătoarea de cuvânt a Guvernului.

O propunere de modificare a Codului administrativ prevede transformarea amenzilor contravenționale neplătite în amenzi penale.

Dacă, timp de un an, românii nu își achită amenzile contravenționale, atunci un judecător poate să dispună fie muncă în folosul comunității, fie aplicarea unei amenzi penale.

Organizația APADOR-CH susține că propunerea este nelegală și neconstituțională. Îi îndeamnă pe români să se plângă de acest lucru și cere Executivului să renunțe la ideea care transformă românii în infractori.

Georgiana Gheorghe, director executiv APADOR-CH: Nu poți sancționa penal o faptă care nu reprezintă o infracțiune potrivit legii. Cu alte cuvinte, nu poți sancționa penal o contravenție. Guvernul mai spune că sancțiunea muncii în folosul comunității nu este sancțiune eficientă. Una dintre aceste soluții, de exemplu, poate să fie incriminarea refuzului de a presta muncă în folosul comunității și atunci poate da o sancțiune mai eficientă și una care respectă totuși principiile dreptului penal.

Purtătorul de cuvânt al Guvernului spune că Executivul va ține cont de toate criticile venite din partea cetățenilor și a societății civile.

Ioana Ene Dogioiu, purtătorul de cuvânt al Guvernului: Rolul transparenței decizionale este tocmai asta: să adune toate punctele de vedere, pro, contra, corecțiile, opiniile și să vadă ce este de luat în considerare, ce este de modificat.

Potrivit APADOR-CH, legislația română nu prevede că neplata unei amenzi contravenționale este infracțiune. Mai mult, transformarea unei datorii într-o amendă penală contravine principiilor dreptului penal.

Modificarea Codului Administrativ a fost pusă în dezbatere publică de Ministerul Dezvoltării, până pe data de 23 ianuarie.

La finalul acestei luni, Guvernul vrea să-și asume răspunderea pe un nou pachet legislativ de reformă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite