Gerul scumpește legumele din solarii, din cauza costurilor cu încălzirea
Gerul din ultimele zile îngreunează munca fermierilor care pregătesc răsadurile de ardei şi roşii. În județul Galați, aceștia s-au mutat în solarii unde fac permanent focul. Au cheltuieli mai mari pentru lemne și rumeguș, iar în primavară este posibil ca legumele să fie mai scumpe. Cu aceleaşi probleme se confruntă şi producătorii din alte zone, care estimează deja preţuri mai mari cu 10%.
În comuna Valea Mărului, din județul Galați, fermierii care au solarii au pus deja răsadurile de roșii și ardei. Dar de două nopți, de când temperatura a ajuns la minus 10 grade, nu a mai plecat de lângă ele.
Gerul i-a obligat pe fermieri să cumpere mai multe lemne și rumeguș și vor cheltui cel puțin 20.000 de lei numai pe încălzire.
Și în Gorj, legumicultorii au luat deja măsuri pentru a nu pierde culturile de spanac, salată, ceapă sau alte legume. Au acoperit plantele cu foliI speciale și au folosit tunuri de căldură pentru a menține o temperatura adecvată. Costurile mari de întreținere duc la prețuri mai mari ale legumelor, în primăvară. Estimările inițiale arată că acestea s-ar putea scumpi cu până la 10%.
Fermierii speră că autoritățile să le ofere sprijin pentru a diminua impactul gerului asupra producției locale.

