Nouă droguri noi au apărut în România anul trecut. De ce întârzie stabilirea interdicțiilor în cazul acestor stupefiante
Nouă droguri noi au apărut în România anul trecut. Polițiștii și procurorii antidrog au depistat substanțele în timpul acțiunilor în care au capturat diverși traficanți. Aceste substanțe ar trebui puse sub interdicție prin lege, dar modificările legate de Agenția Națională Antidrog prin desființări și reînființări au dus la o stagnare a inițiativei legislative. Acest lucru nu face decât să îi ajute pe traficanți.
An de an, chimiști angajați de traficanți lucrează în diverse laboratoare clandestine, pentru a produce noi droguri sintetice, care ajung inevitabil și în România.
Anul trecut, 9 dintre acestea au fost depistate și în țara noastră. Unele sunt extrem de agresive: 63 de decese la nivel internațional au fost puse pe seama consumului unor astfel de substanțe.
În aceste condiții, interzicerea unui asemenea drog trebuie făcută cât mai repede. Numai că anul trecut au avut loc niște modificări care au dus la desființarea Agenției Antidrog, aflată în curtea Ministerului de Interne și înființarea unei structuri similare, ca agenție a Guvernului și care ar fi trebuit să demareze procedurile pentru interzicerea noilor substanțe.
Cătălin Țone, expert antidrog: Într-adevăr, a fost înființată în 2025, dar eu spun că ușor, ușor, pierde niște tempouri care înseamnă afectarea vieții tinerilor și adolescenților. De aceea cred eu că ar fi cazul să se reconsidere poziția acestei agenții. Agenția are un comitet interministerial, din care fac parte mai multe ministere, autorități și societate civilă, un comitet care nu funcționează și care nu s-a întrunit până acum și am intrat în 2026 și practic mecanimsul acestei agenții nu e funcțional.
Și tocmai în aceste comisii ar trebui să se facă primii pași privind stabilirea interdicțiilor în cazul noilor substanțe stupefiante. Sure judiciare spun că polițiștii antidorg cer cu insistență luarea unor măsuri.
Chestor Ramona Dabija, director MAI: Facem demersuri împreună cu partenerii instituționali să le punem sub control, e vorba de 9 noi substanțe psihoactive, care sunt mult mai puternice decât drogurile clasice și au un efect imprevizibil, foarte periculos pentru starea psihică și fizică.
La numai câteva luni de la înființare, noua structură, numită Agenția Națională pentru Politici și Coordonare în Domeniul Drogurilor și al Adicțiilor, nu mai are conducere și nici purtător de cuvânt. Așa că, după ce am reușit să luăm legătura, în cele din urmă, cu un reprezentant al structurii guvernamentale, ni s-a promis un punct de vedere. Săptămâna viitoare.

