2026 începe cu scumpiri și concedieri. La ce măsuri de austeritate ne mai putem aștepta anul viitor
2026 va începe cu scumpiri, reduceri de activitate şi chiar concedieri, cred mulţi dintre managerii din economie. Consumul va continua să scadă, pe fondul scumpirilor, care sunt aşteptate chiar din prima zi a anului, când cresc accizele la carburanţi şi taxele locale. Sunt consecinţe ale măsurilor de austeritate din 2025, care au dus totuşi la un deficit bugetar ceva mai mic decât cel înregistrat în 2024.
În primele 11 luni ale acestui an gaura de la bugetul de stat a sărit de 121 de miliarde de lei, adică 6,4% din PIB, în scădere cu 0,74 de puncte procentuale față de aceeași perioadă a anului trecut. În perioada ianuarie – noiembrie 2025, încasările statului au fost peste 591 de miliarde de lei, cu 13% mai mult comparativ cu primele 11 luni ale lui 2024.
În tot acest timp și cheltuielile au crescut, cu aproape 10 procente față de aceeași perioadă a anului trecut. La venituri, o contribuţie importantă au avut-o sumele primite de la Uniunea Europeană, unde creșterea se apropie de 50%.
Semnificativ au crescut şi încasările din impozitul pe salarii şi venit.
În privinţa cheltuielilor, au crescut cu aproape 12% sumele pentru asistenţa socială, de unde sunt plătite şi pensiile. Pentru salariile bugetarilor creşterea a fost de doar 4%.
Alexandru Bodislav, analist economic: “Economia României arată clar că nu mai poate să funcționeze în acest ritm. Practic, Guvernul arată că încearcă să cârpească anumite elemente care creează o presiune foarte mare pe consumatori, pe populația care își consumă banii în economie. În contextul actual se vede clar că, după măsurile luate în august și până astăzi, economia a început să frâneze într-un mod accelerat.”
Rămaşi cu mai puţini bani la dispoziţie, mai ales în contextul scumpirilor, mulţi români şi-au redus consumul, motor important al economiei.
Chiar şi în decembrie, un vârf al consumului, vânzările din magazine au fost mai mici decât erau anul trecut.
Feliciu Paraschiv, vicepreședinte ANCMMR: “Produsele sunt mai puţine din coşul de cumpărături, iar valoArea coşului, dacă a rămas constantă, a rămas din cauza inflaţiei. Consumatorii s-au îndreptat către produse mai ieftine, se îndreaptă către discount-uri, către mărcile proprii ale furnizorilor şi ale producătorilor.”
Previziunile pentru anul viitor nu sunt încurajatoare. 17% dintre managerii din construcţii și 10% din industria prelucrătoare estimează că în primele luni din 2026 numărul salariaților va scădea. Iar o treime din managerii din comerț și aproape jumătate din construcții se aşteaptă la preţuri mai mari.
Ramona Ganea, vicepreședinte Asociația Dezvoltatorilor Imobiliari: “În acest moment ne confruntăm cu anunțurile producătorilor de materie primă, cum ar fi cimentul, de creștere de preț generată de noile taxe pe care toți producătorii vor fi nevoiți să le suporte anul viitor, respectiv taxa de mediu și, de asemenea, liberalizarea prețului pentru gaz.”
Comisia Europeană estimează că PIB-ul României va crește anul viitor doar cu 1,1%, în timp ce experţii FMI văd o creștere de 1,4%.

