În frig, cu mâncare gătită pe reşou sau pe la rude. Sărbători fără gaze, căldură și apă caldă
În frig, cu mâncare gătită pe reşou sau pe la rude. Bucureștenii care locuiesc în blocurile debranșate de la gaze sau afectate de avariile din rețeaua de termoficare nu se pot bucură de plăcerea sărbătorilor. Oamenii aşteaptă că echipele de intervenţii să rezolve cât mai repede problemele. Dar în realitate, așteptarea este de lungă durată din cauza numărului mare de intervenţii.
Mai multe blocuri din cartierul bucureștean Rahova au fost debranșate de la rețeaua de gaze de mai bine de o luna. Locatarii care folosesc centrale de apartament nu au nici căldură, nici apă caldă.
Printre cei care au de suferit este și Vasile Iordache. Este pensionar și spune că se descurcă tare greu.
Vasile Iordache, locatar din cartierul Rahova, Bucureşti: Am față care are plită din asta cu butelie și mergem facem mâncare acolo și până venim încoa o încălzim la microunde. La încălzire, merg cu aerul condiționat, mai ales unde șade soția. A fost operată la Fundeni pe inimă și e obligat să aibă.
La finalul lunii noiembrie, echipele de intervenţie au oprit gazul pe scară lui, după ce au descoperit o scurgere. Între timp, ţevile au fost înlocuite, iar acum, așteaptă ca Distrigaz să verifice lucrarea și să reia alimentarea.
Vasile Iordache, locatar din cartierul Rahova, Bucureşti: Am 43 de ani de când locuiesc în blocul asta, dar așa ceva nu am văzut! N-ai ce să-i faci. Mai bine să nu se întâmple cum s-a întâmplat nenorocirea aia, mai bine răbdăm și să ne dea drumul și nouă.
În aceeaşi situație sunt și locatarii unor blocuri vecine.
Reprezentații Distrigaz au precizat, pentru Știrile TVR, că firmele autorizate au de rezolvat, în această perioada, un număr mare de verificări și reparații. Numai că în, unele situații, reluarea alimentării cu gaze naturale nu a fost posibilă, nici măcar în urmă intervențiilor.
“În anumite cazuri, din păcate, chiar și după intervenția acestor firme, nu a putut fi reluată alimentarea cu gaze întrucât remerdierile aduse nu erau corect efectuate, ceea ce a prelungit timpul în care a fost întreruptă alimentarea cu gaze naturale pentru clienți și a implicat alocarea repetată de resurse pentru Distrigaz Sud Rețele”, au menționat reprezentații distribuitorului.
În alte zone ale Capitalei precum 1 Mai și Turda mulţi locatari au rămas fără căldură şi apă caldă din cauza unor avarii care au apărut la rețeaua de termoficare.
Pentru mulți bucureșteni, caloriferul electric, aerotermă și o haina groasă în plus au rămas soluții la îndemână până la remedierea avariilor.

