Impozite pe locuințe mai mari cu 70-80 la sută, înclusiv în Capitală. Și șoferii vor plăti mai mult pentru mașini
Taxele și impozite locale vor fi mai mari în toată ţara, de la 1 ianuarie. Sunt aprobate deja de Guvern, prin Ordonanţă de Urgenţă, iar autorităţile locale trebuie să le implementeze înainte de Anul Nou. La Timişoara, impozitele pe locuinţe vor creşte cu aproximativ 80% şi vor fi introduse taxe noi pentru autoturismele electrice și modificări pentru cele poluante. Iar la Cluj, majorările vor fi şi de 70%. Şi Consiliul General al Capitalei a aprobat, azi, creşterea impozitelor pentru locuinţe cu aproape 80 la sută.
Pentru unii dintre timișoreni creșterea de 80% a impozitului pe locuință va fi și mai mare, ținând cont de faptul că sunt eliminate și unele reduceri de la plată.
Silvana Andreaș, purtător de cuvânt Primăria Timișoara: De exemplu, erau aplicate reduceri de 10, 30 și 50% în funcție de vechimea imobilului. Aceste reduceri nu se mai aplică. Deci vor fi timișoreni care vor resimți o majorare de peste 120-125% per total.
Luisa Tîrcă, reporter TVR Timișoara: Pentru un apartament cu 3 camere, spre exemplu, situat în zona C a orașului, pentru un apartament de 65 de mp, se va plăti în 2026 cu 410 lei mai mult decât în 2025.
Cei mai afectați de creșterea prețurilor sunt vârstnicii și cei cu venituri mici.
Și șoferii vor plăti mai mult. Noile reguli prevăd impozite noi pentru autoturismele electrice și modificări pentru cele poluante. În funcție de capacitatea cilindrică și norma de poluare, taxa poate crește cu sume cuprinse între 100 și 300 de lei.
Și la Cluj, consilierii locali au votat noile taxe și impozite, care vor fi majorate cu până la 70% pentru apartamente.
Nici posesorii de autovehicule nu au fost ocoliți de noile măsuri. Municipalitatea din Cluj a aplicat principiul conform căruia poluatorul plătește. Taxele pentru mașinile cu normă de poluare mai veche, cum sunt cele Euro 4, se vor dubla în unele cazuri.

