Moțiunea împotriva ministrei Mediului zdruncină coaliția de guvernare. Votul PSD, discutat în ședința de miercuri

16 December 2025, 12:49 (actualizat 16 December 2025, 19:16)

Cutremur în coaliția de guvernare, după ce social-democrații au votat moțiunea simplă împotriva ministrei Mediului, Diana Buzoianu. Nu a fost un gest menit să zdruncine coaliția, susține liderul PSD, Sorin Grindeanu, ci o sancționare a performanței slabe a ministrei USR. Dar liderii PNL, USR și UDMR acuză la unison încălcarea protocolului.

Nemulțumirile au apărut după votul moțiunii simple împotriva ministrului Mediului, Diana Buzoianu. Voturile parlamentarilor PSD au asigurat succesul moțiunii depuse la Senat de AUR, dar Sorin Grindeanu parează criticile.

Sorin Grindeanu, președintele PSD: Noi am marcat managementul catastrofal pe care îl are doamna ministru Buzoianu la Ministerul Mediului și am sancționat acest lucru. Doar pentru că suntem parte a coaliției să nu amendăm proasta gestiune de la Ministerul Mediului.

În replică, Dominic Fritz a criticat aspru votul PSD – aprecieri făcute după ce tocmai se întreţinuse cu Sorin Grindeanu la sărbătoarea Hanukka a comunităţii evreieşti din Timişoara.

Dominic Fritz susține că PSD a făcut o alianță de moment cu AUR ca să distragă atenția de la probleme mai grave.

Dominic Fritz, președintele USR: Este evident o colaborare cu AUR, care încearcă să acopere anumite lucruri (…) și există unii care au interes să nu se mai vorbească de justiție.

Liberalii invocă protocolul coaliției, care interzice membrilor să voteze orice moțiune și care prevede ca disensiunile să fie rezolvate în discuțiile din ședințele de coaliție.

Daniel Fenechiu, liderul senatorilor PNL: Ieri s-a petrecut un incident în funcționarea coaliției, a fost încălcat protocolul care obligă fiecare partid să nu voteze împotriva unui ministru. Există o problemă serioasă între PSD și USR. Din perspectiva PNL, noi suntem parteneri loiali și credem că toate problemele din coaliție trebuie rezolvate în coaliție.

Și liderul UDMR e de părere că încălcarea protocolului destabilizează coaliția.

Kelemen Hunor, președinte UDMR: E grav în orice situație când, într-o coaliție, se întâmplă ce nu ar trebui să se întâmple, inclusiv un vot pe o moțiune simplă. În acest moment, coaliția noastră pare nefuncțională. Poți să înțelegi raționamentul tehnic și politic, dar trebuie să recunoaștem că e o problemă.

Chestiunea spinoasă a votului PSD la moțiunea simplă va fi discutată la ședința coaliției de mâine.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite