Românii câştigă tot mai mult, dar salariile nu ţin pasul cu scumpirile. Cei mai mulţi bani se duc pe taxe şi impozite
Românii câştigă tot mai mult, dar lefurile lor nu ţin pasul cu scumpirile. În timp ce salariul mediu la noi în ţară a crescut în ultimul an cu 4 procente, inflaţia s-a dublat. Ceea ce înseamnă că, practic, nivelul de trai al românilor scade.
În luna octombrie românii au câştigat mai mulţi bani, arată datele statistice. Salariul mediu brut se apropia de 5.500 de lei, cu 49 de lei în plus faţă de luna septembrie şi cu peste 4 procente mai mult, comparativ cu aceeaşi perioadă a anului trecut.
Nu suficient cât să acopere scumpirile, care depăşesc veniturile.
Flavius Jakubowicz, consultant fiscal: Dacă pe hârtie arată bine, în buzunare şi în viaţa reală a angajaţilor nu este tocmai aşa. Chiar dacă am primit un bonus salarial sau o primă în perioada aceasta de Crăciun având în vedere preţurile ridicate şi inflaţia eu în bunăstarea mea şi real în buzunar nu o percep.
Numai pentru cheltuielile uzuale, o familie din România are nevoie, lunar, de peste 8 mii de lei.
Cei mai mulţi bani, peste o treime, se duc pe taxe şi impozite către stat. Iar o bună parte din venituri sunt alocate cheltuielilor cu mâncarea şi plata facturilor la utilităţi.
Nici în decembrie românii nu vor rămâne cu mai mulţi bani, chiar dacă angajatorii vor acorda diverse prime şi bonusuri la final de an.
Veronica Duţu, consultant fiscal: Este o lună de vârf în ceea ce priveşte consumul pentru populaţie. Puterea de cumpărare rămâne sub presiune pentru că inflaţia afectează exact cheltuielile recurente şi anume utilităţi, servicii şi mâncare.
Dragoş Frumosu, preşedinte Sindalimenta: Atâta timp cât taxele pe salariu în România sunt cele mai mari din UE şi rămân identic, nu facem altceva decât creşterea salariului minim să se regăsească în preţuri, timp în care puterea de cumpărare de fapt rămâne cel mult aceeaşi, dacă nu chiar scade pentru că sunt aceleaşi taxe.
Ca să le ajungă banii, mulţi români îşi regândesc deja bugetele.
În România, cel mai bine câştigă angajaţii din IT, unde media salariului sare de 11 mii de lei, iar cele mai mici venituri le au angajaţii din hoteluri şi restaurante sau din industria textilă. Nici măcar 3.500 de lei.

