George Simion: Îi mulțumesc doamnei Anca Alexandrescu, n-am nicio temere că-mi ia cineva partidul. Am un singur regret
Președintele AUR, George Simion, a făcut declarații duminică seara, împreună cu Anca Alexandrescu, după anunțarea rezultatelor exit poll și numărătoarea parțială ale alegerilor locale parțiale.
Candidata susținută de partid, Anca Alexandrescu, se situează pe locul al doilea, potrivit numărătorii parțiale, sau pe locul al treilea, conform exit-poll-urilor.
Simion i-a mulțumit public Ancăi Alexandrescu și a respins speculațiile privind posibile tensiuni interne.
„Îi mulțumesc doamnei Anca Alexandrescu, n-am nicio temere că-mi ia cineva partidul. De 5 ani tot mi-l ia cineva, m-aș bucura să mi-l ia cineva”, a declarat liderul AUR.
Simion a acuzat tentative de a diviza electoratul suveranist. „Înțeleg dorința unora de a dezbina mișcarea suveranistă, de a o delegitima, de a lovi în AUR, de a lovi în George Simion, de a reduce procentele cu care românii ne creditează”, a spus liderul suveranist.
Președintele AUR a subliniat că formațiunea obține rezultate bune în orașele mari. „Iată, în orașe mari, precum Buzăul, pentru că am fost aproape de primul loc în municipiul Buzău și în Capitala țării, reușim un scor mare. Acest scor astăzi se datorează Ancăi Alexandrescu”.
Simion a vorbit și despre singurul său regret în această campanie.
„Am un singur regret, acela că n-am reușit să fim cu toții uniți și să convingem mai mulți oameni de utilitatea procesului de vot, de utilitatea unității între noi și nu am determinat mai mulți oameni să creadă că alegerile vor fi corecte și să meargă la vot”, a spus Simion, adăugând că „asta nu-i vina Ancăi Alexandrescu sau a lui George Simion sau a vreunuia dintre partidele care sunt aici în fața dvs.”

