157 de olimpici internaționali au fost premiați de Ministerul Educației. Copiii nu mai primesc burse de excelenţă

3 December 2025, 20:15

Peste 150 de elevi olimpici cu rezultate remarcabile la nivel internaţional au fost premiaţi de Ministerul Educaţiei. De anul acesta copiii nu mai primesc burse de excelenţă, pentru că Guvernul nu are bani. Ministrul Educaţiei speră ca situaţia să fie corectată anul viitor.

La 14 ani, pe lângă multele medalii pe care le are, Andrei a câştigat anul acesta şi aur absolut la Olimpiada Balcanică de Matematică pentru Juniori.

Andrei Nemţişor, olimpic internaţional: Înţeleg că este o performanţă foarte mare pe care nu mulţi o realizează. Îmi place foarte mult ceea ce lucrez şi vine şi din plăcere.

Lăcrămioara Nemţişor, mama lui Alexandru Nemţişor: Ne-am dat seama destul de devreme, când, la trei ani jumătate juca şah şi la cinci ani citea destul de bine. Şi ne-am dat seama că are potenţial de a fi cu un pas înaintea celor din generaţia lui.

Aur absolut a câştigat şi Alexandru la Olimpiada Internaţională de Astronomie şi Astrofizică pentru Juniori.

Alexandru Chelemen, olimpic internaţional, aur absolut, Liceul Teoretic “Grigore Moisil”, Timişoara: Mi-a luat mult să conştientizez. Încă dintr-a VII-a m-am apucat de olimpiadă, nici nu am visat la asemenea rezultat, dar, cu ani de muncă, până la urmă, am ajuns aici.

157 de elevi care au câştigat medalii la competiţiile internaţionale au fost premiaţi de Ministerul Educaţiei cu sume de la 3.000 la 20.000 de lei.

2025 a fost un an foarte bun pentru alți trei băieţi. Au obtinut aurul la Olimpiada Internaţională de Informatică.

Mircea Rebengiuc, olimpic internaţional, Colegiul Naţional “Tudor Vianu”, Bucureşti: Este păcat că aceste burse au fost pierdute, nu sunt un sacrificiu foarte mare pentru Guvernul României, nu suntem foarte mulţi şi bursele nu erau extraordinar de mari.

Mihai Voicu, olimpic internaţional, ICHB: În cazul nostru, profesorii foarte specializaţi de Informatică adesea nu vin din mediul pedagogic. Şi de aceea noi apelăm la resursele unor foşti olimpici pentru a ne pregăti. Doar că în cadrul anumitor legi aceştia nu pot să fie premiaţi şi nu pot fi trecuţi ca profesori.

Rareş Neculau, olimpic internaţional, Colegiul Naţional “V. Alecsandri”, Galaţi: Iniţial, când am auzit vestea, m-a deranjat puţin, nu cred că este cineva care nu a fost puţin confuz de această decizie. În orice caz a părut să fie justificată. Aş lucra indiferent, cu burse, fără burse, cu premii, fără premii.

Ana-Maria Apătean, olimpică internaţional, Colegiul Naţional “Sf. Sava”, Bucureşti: Era o recunoaştere a muncii noastre, nu mă refer neaparat la sumă. Ne-a tăiat-o după olimpiadă, noi când am participat la olimpiadă noi ştiam că o să luăm bursă. Şi au schimbat regulile la finalul jocului.

Profesorii coordonatori consideră că bursele de excelenţă olimpică trebuie să ajungă din nou la elevi.

Cătălin Gherghe, coordonator lot olimpici: Eu am vorbit cu copiii de multe ori, ei nu pentru bani fac lucrul ăsta, dar imaginea nu e bună. E vorba de statut, am vorbit întotdeauna, statutul olimpicului este unul special. Nu banii, nu faptul că nu primesc bani, ci faptul că cineva s-a gândit să nu le mai dea bani.

Daniel David, ministrul Educaţiei şi Cercetării: Am venit aici să-i onorez pe ei şi să dăm ce putem să dăm. Putem să dăm aceste premii. Avem aceste discuţii astfel încât, de anul viitor, să încercăm să corectăm această situaţie. Eu nu promit lucruri care nu depind de mine. Eu pot să promit că discut şi propun aceste lucruri, deciziile se iau într-un context mult mai larg.

Aceste premii reprezintă singura răsplată cu care elevii au rămas după ce Guvernul a eliminat bursele de excelenţă olimpică I şi II, din lipsă de bani.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite