Retragere cu torțe impresionantă la Iași: militarii MApN și MAI au încheiat festivitățile de 1 Decembrie
La Iași, manifestările dedicate Zilei Naționale s-au încheiat aseară prin retragerea cu torțe.
Sute de oameni au umplut străzile din centrul orașului pentru a urmări zecile de militari ai MApN și MAI care au defilat cu făclii aprinse, în acordurile fanfarei Garnizoanei Iași.
Coloana a plecat din fața Muzeului Unirii și a străbătut Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt până la Palatul Culturii. În fața clădirii-simbol a Capitalei Moldovei, acolo unde a fost arborat un drapel uriaș, militarii au intonat Imnul Național.
Pentru ieșeni, acest moment solemn a devenit deja tradiție și, ca în fiecare an, oamenii au cântat alături de militari, i-au fotografiat, i-au filmat și i-au aplaudat.

