Armata poloneză, una dintre cele mai puternice din Europa, cumpără rachete de ultimă generație din SUA
Polonia cumpără din SUA cea mai modernă rachetă cu rază medie pentru avioanele sale F35 și F16. Noua achiziție demonstrează o dată în plus intenția Varşoviei de a avea una dintre cele mai puternice armate din Europa. În ultimii ani, pentru a contracara agresivitatea Rusiei, Polonia a cheltuit enorm pentru a-și dota armata cu tancuri, avioane, elicoptere și sisteme de rachete de ultimă generație.
Polonia a cumpărat cea mai modernă varianta a rachetei AMRAAM AIM-120D-3 pentru care a plătit 500 de milioane de dolari. Anunțul a fost făcut chiar de ministrul polonez al Apărării pe o rețea de socializare.
Rachetele de ultimă generație vor fi folosite și de avioane F-35 poloneze, dar și de aparatele F-16. Polonia a contractat 32 de avioane F-35 în urmă cu 5 ani. Anul trecut, în decembrie, Lockheed a livrat primul aparat, iar piloții polonezi au început antrenamentul în baza Ebbing din Arkansas. Varşovia va avea toate avioanele F-35 în 2029. Până atunci, Forțele aeriene se bazează pe 48 de aparate F-16, pe care le-au cumpărat noi în urma cu 20 de ani și pentru modernizarea cărora vor plăti acum aproape 4 miliarde de dolari.
În ultimii ani, România a încercat și ea să adopte și la altă scară modelul polonez. Forțele Aeriene Române vor avea în curând 67 de avioane F-16 cumpărate în uz: 4 escadrile dintre care una doar pentru antrenament, la Centrul de pregătire de la Fetești. Mai mult, anul trecut, România a semnat și un contract de 6,5 miliarde de dolari pentru 32 de avioane F-35, care vor începe să vină prin 2030.

