Aerul toxic din Delhi îmbolnăvește copiii. „Intru în panică de fiecare dată când tușește”
Ceața toxică ce învăluie capitala Indiei, Delhi, îu afectează grav pe copii, care plătesc cel mai mare preț pentru problema tot mai gravă și recurentă a poluării orașului. Acest lucru este evident în clinicile pediatrice. BBC a vizitat una dintre ele în Noida, lângă Delhi.
Într-o sală de așteptare aglomerată, din fața cabinetului medicului, părinți îngrijorați stăteau la coadă cu copii care strănutau, tușeau sau se plângeau din cauza dificultăților de respirație.
Cei mai mulți au început să se îmbolnăvească în luna octombrie, când calitatea aerului din capitală a scăzut la niveluri periculoase, iar timpii de așteptare pentru o consultație s-au prelungit mai mult decât de obicei.
Aerul toxic este o problemă recurentă în Delhi și în alte părți din nordul Indiei, mai ales în timpul iernii.
Nu există o singură cauză pentru această situație, ci o combinație de factori precum viteze scăzute ale vântului, emisii industriale, noxe provenite de la vehicule, scăderea temperaturilor și arderea sezonieră a resturilor vegetale de pe câmpuri în statele învecinate.
În ultima lună, Indicele calității aerului (AQI) din Delhi – care măsoară diferiți poluanți, inclusiv nivelul particulelor fine PM2.5 ce pot afecta plămânii – a oscilat între 300 și 400. Aceasta este de peste 20 de ori limita recomandată de Organizația Mondială a Sănătății.
Valorile de peste 400 afectează toți oamenii sănătoși și au efecte grave asupra celor cu boli preexistente, însă expunerea ridicată la PM2.5 îi lovește cel mai dur pe copii și pe vârstnici.
În toată capitala, multe spitale au înregistrat un aflux de copii bolnavi din cauza aerului irespirabil.
„Aceste particule pot afecta imunitatea copilului, mai ales pentru că organismul lor este încă în dezvoltare, iar celulele învață să reacționeze imunologic în primii ani de viață”, a declarat pentru BBC dr. Shishir Bhatnagar, pediatrul de la clinica din Noida.
„Numărul acestor cazuri a crescut de zece ori în ultimii ani. Din experiența mea, dacă în mod normal văd aproximativ 20–30% dintre pacienți cu astfel de simptome, în sezonul poluării procentul urcă la 50–70%”.
În fiecare an, guvernul ia măsuri de urgență – oprește lucrările de construcție, interzice vehiculele poluante – pentru a reduce smogul. Anul acesta a încercat chiar însămânțarea norilor pentru a provoca ploi artificiale, însă fără succes.
Totuși, nimic nu a reușit să atenueze criza poluării, care provoacă anxietate în rândul celor 20 de milioane de locuitori ai orașului, mai ales printre părinții copiilor mici.
Khushboo Bharti, 31 de ani, spune că tremură de fiecare dată când își amintește noaptea de 13 noiembrie, când și-a dus fiica de un an, Samaira, de urgență la spital.
„Îmi aduc aminte că s-a trezit cu o tuse violentă care a făcut-o să vomite de mai multe ori”, spune ea.
A încercat leacurile obișnuite de acasă, dar nimic nu a funcționat. În cele din urmă, a dus copilul la spital în mijlocul nopții.
„Pe drum, Samaira nu reacționa la nimeni și la nimic. Nu era deloc ca ea, este un copil vioi. Nici măcar nu-și ridica capul. A fost cel mai îngrozitor moment din viața mea”.
La spital, micuța a primit tratament cu nebulizare cu steroizi puternici și a fost ținută pe oxigen timp de două zile. Ulterior, a fost diagnosticată cu pneumonie.
De atunci, mama ei trăiește mereu cu teamă: „Chiar și dacă tușește de doar câteva ori, intru în panică”.
Samaira și-a revenit, dar alți părinți, precum Gopal, care și-a dus fiica de doi ani la un spital de stat săptămâna trecută din cauza congestiei toracice, se tem că aerul mortal ar fi putut produce daune ireversibile sănătății copiilor lor.
„Medicii mi-au spus că s-ar putea să fie nevoie să folosească inhalatoare o perioadă”, a declarat Gopal pentru BBC.
Cercetările din ultimii ani au evidențiat impactul devastator pe care poluarea aerului îl are asupra copiilor din întreaga lume, ducând la dezvoltare întârziată, imunitate scăzută și capacitate cognitivă redusă.
Un studiu recent al Universității din Cambridge, care a analizat date de la aproape 30 de milioane de persoane, a constatat, de asemenea, că expunerea la anumiți poluanți este asociată cu un risc crescut de a dezvolta diferite tipuri de demență, inclusiv boala Alzheimer.
Aceste riscuri tot mai mari i-au determinat pe mulți părinți să ia în considerare mutarea din Delhi.
Deocamdată, autoritățile din Delhi au încercat să limiteze expunerea copiilor amânând sporturile în aer liber și mutând clasele primare în regim hibrid.
Cei mai privilegiați vor beneficia de aceste măsuri, însă pentru sute de mii de copii defavorizați, născuți în familii muncitoare și care trăiesc pe marginea drumurilor sau în mahalale, „lovitura dată plămânilor lor este enormă”, a declarat pentru BBC dr. A. Fathahudeen, pneumolog din Kerala.
Locuințele înghesuite îi expun și mai mult la poluarea provenită din combustibilii de gătit, trafic și ventilație deficitară. Iar aerul toxic de afară agravează situația.
„Acești copii sunt expuși constant la niveluri ridicate de poluare, astfel că sistemele lor de apărare pulmonară sunt slăbite. Dacă aceste infecții din copilărie nu sunt tratate corect, pot provoca daune permanente plămânilor”, spune dr. Fathahudeen.
El subliniază că mai multe studii arată că infecțiile din copilăria timpurie, cauzate de expunerea plămânilor „imaturi” la aerul poluat, pot duce la boli pulmonare obstructive cronice la vârsta adultă, similare celor observate la fumători.
Dr. Fathahudeen recomandă celor care pot să-și țină copiii strict în casă, să se asigure că sunt bine hidratați și să poarte măști N95 – care filtrează 95% dintre poluanți – atunci când ies afară.

