Autoritățile, îngrijorate de creșterea nostalgiei comuniste în România. Mădălin Hodor, vicepreședinte al CNSAS: O parte din narațiunile false provin din prezența unei imagini idilice a trecutului
Sunt îngrijorări în rândul autorităților după ce un sondaj a indicat că mai bine de jumătate dintre români consideră că se trăia mai bine în comunism. La nivel guvernamental se discută despre contracararea consecințelor presiunii comuniste, iar subiectul a fost dezbătut pe larg la cea de-a 14-a conferință despre comunismul românesc, organizată de Consiliul Național pentru Studierea Arhivelor Securității.
Mădălin Hodor, vicepreședinte, Colegiul CNSAS: ”Avem o problemă cu nostalgia pentru regimul totalitar comunist. O parte a cetățenilor României consideră că au fost lucruri pozitive în comunism și sunt dispuși să își asume o anumită viziune pozitivă despre trecut. O parte din narațiunile false provin din această mistificare a istoriei recente, din prezența unei imagini idilice a trecutului comunist. Nicolae Ceaușescu a fost cel mai mare „suveranist” din istoria României, iar consecințele suveranismului său au fost anii ’80 și Revoluția din ’89. Există o strânsă legătură între ideologia suveranistă de azi și narațiunile din perioada dinainte de ’89.”
Dennis Deletant, istoric: ”Vorbesc în satele din România. Mă frapează că oamenii cunosc numai frânturi din istoria comunismului. Se gândesc, sigur, la situația alimentară și la cât de greu a fost înainte, era o certitudine. Chiar dacă situația era proastă, viitorul era „asigurat”.
Daniel Șandru, director IICCMER: ”Au trecut 36 de ani de la Revoluție. Niciun ofițer de Securitate nu a fost adus în fața instanțelor democratice. Dosarul Gheorghe Ursu este un alt capitol rușinos, alături de dosarul Revoluției, Mineriadei și până la 10 august, când au existat revoltele societății civile. Sunt chestiuni care trag semnalul de alarmă, văzând comportamentul lui Andrei Ursu, care nu renunță să facă dreptate memoriei tatălui său, știind că sunt oameni foarte buni implicați, ICCMER fiind parte în acest proces. Spun clar: niciodată nu e prea târziu.”

