Premierul a anunțat că proiectul privind pensiile magistraților ar putea fi gata în câteva zile și va fi trimis la CSM pentru avizare
Coaliţia urmează să decidă în câteva zile forma finală a legii privind pensiile magistraților, anunţă premierul Ilie Bolojan.
Şeful Executivului spune că proiectul va fi gata la începutul săptămânii viitoare și va fi trimis la CSM pentru avizare.
Ilie Bolojan, premierul României: Ceea ce s-a întâmplat la Curtea Constituțională, ceea ce se întâmplă în zona pensiilor de magistrați nu depinde exclusiv de Guvern. Dacă ar fi depins exclusiv de Guvern, am fi închis jalonul de mult cu propunerea pe care am făcut-o ca pensiile să fie aduse la o valoare rezonabilă de 70% din ultimul salariu net și, de asemenea, să existe o perioadă de zece ani de tranziție între prevederile actuale, care le permit să iasă la pensie la 48 de ani, de exemplu, și perioada în care ieși la pensie în mod obligatoriu la 65 de ani. Eventual dacă vrei să ieși mai repede cu șapte ani de zile ai niște penalizări. Deci, ceea ce am propus consider că a fost un proiect care este just, corect, respectuos față de magistrați. (…) Săptămâna viitoare vom repune proiectul, în prima parte a săptămânii trebuie să facem asta, ca să existe o perioadă rezonabilă de timp, în așa fel încât CSM să ne poată da un aviz în forma în care vor considera de cuviință. Dacă facem asta până pe data de 28, nu mai avem probleme legate de pierderea banilor (din PNRR – n.r.), cel puțin în totalitate. Poți să ai anumite penalizări. La fel se întâmplă și cu celelalte jaloane.

