AUR a depus moţiune simplă împotriva ministrului Energiei, la Camera Deputaților, și a ministrului Transporturilor, la Senat

Bogdan Ivan, Ministrul Energiei
Bogdan Ivan, Ministrul Energiei
12 November 2025, 10:57 (actualizat 12 November 2025, 11:27)

Grupul parlamentar al AUR de la Camera Deputaţilor a depus miercuri, în plen, o moţiune simplă împotriva ministrului Energiei, Bogdan Ivan, iar la Senat a fost depusă o moțiune împotriva ministrului Transporturilor.

Depunerea moţiunii a fost anunţată de viceliderul deputaţilor AUR Alin Coleşa.

“Înaintăm moţiunea simplă împotriva ministrului Energiei, Bogdan Ivan, intitulată ‘România în beznă – falimentul programat al sistemului energetic naţional’, iniţiată de peste 50 de deputaţi ai Grupului parlamentar al AUR, conform listei de semnături anexată”, a spus Coleşa.

Senat: AUR a depus moţiune simplă pe Transporturi

Liderul senatorilor AUR, Petrişor Peiu, a anunţat miercuri, în plen, depunerea unei moţiuni simple împotriva ministrului Transporturilor, semnată de 37 de parlamentari.

“Depunem astăzi moţiunea simplă intitulată: ‘Calea ferată a pierdut trenul’. Moţiunea este însoţită de 37 de semnături, peste cvorumul cerut pentru promovarea unei moţiuni”, a precizat Peiu.

Preşedintele Senatului, Mircea Abrudean, a anunţat că dezbaterea şi votul asupra moţiunii simple vor avea loc luni, 17 noiembrie.

“În condiţiile respectării prevederilor regulamentare, dezbaterea şi votul moţiunii vor avea loc luni, 17 noiembrie, ora 16:00”, a spus Abrudean.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite